Jak vybrat pračku a na co si dát pozor?

01.11.2019 | PR článek | Rubrika - Bílé zboží

Kdo by v dnešní době chtěl prát všechno prádlo v ruce? Shrbený nad lavorem nebo vanou a drhnout ho na valše? Určitě se shodneme na tom, že nikdo. Pračka je lepší. Ušetří nám čas, bolavé ruce a záda. Kromě toho nám pomůže pečovat o textilie, jejich barvu a tvar. Jak ale takovou pračku vybrat a na co si při jejím výběru dát pozor?

Jak vybrat pračku a na co si dát pozor?
Reklama

TOP parametry, podle kterých vybrat tu nej pračku

Pračky vypadají všechny stejně. Krabice s otvorem, kterým do ní vkládáme prádlo; čudlíky a knoflíky, kterými ji ovládáme. Přesto jsou mezi nimi velké rozdíly. Jaké?

Pračka s horním nebo předním plněním?

Jedním z TOP parametrů, na které se zaměřit ve chvíli, kdy vybíráte pračku, je způsob plnění.

Máte doma málo prostoru? Pak je pro vás vhodná pračka s horním plněním, ke které se nemusíte ohýbat. To ocení hlavně starší lidé. Navíc ji můžete obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek.

Kdo má prostoru dostatek, může si dopřát pračku s předním plněním. Je úplně jedno, zda bude stát v koupelně, nebo se necháte inspirovat moderní dobou a zasunete ji třeba pod kuchyňskou linku. Má i jiné výhody?

 • Je stabilnější a tišší.
 • Mívá větší kapacitu bubnu.
 • Prádlo se z ní snáz přendává do koše.
 • Můžete na ni postaviti sušičku.

Náš tip: Do malých prostorů se kromě pračky s horním plněním hodí také tzv. slim pračky. Jejich šířka je 40-45 cm, hloubka pak 50 cm. Běžné pračky jsou prostorově náročnější.

Jak moc prádla perete?

Kolik členů má vaše domácnost? Odpověď na tuto otázku může být odrazovým můstkem pro výběr kapacity bubnu. Dvoučlenné domácnosti stačí buben o kapacitě 5 kg, pro rodiny s dětmi je ideální 7-8 kg.

Dokážete kapacitu bubnu využívat naplno?

Sice je vás doma pět, takže byste měli sáhnout po bubnu na 7-8 kg prádla. Budete ale tuto kapacitu využívat naplno? Nebo budete prát menší množství prádla a velký buben je pro vás zbytečný?

Programová nabídka

Rodiče malých dětí ocení, když pračka disponuje tzv. baby programem určeným právě pro praní těch malých věciček. Sportovci zase využijí program na praní sportovního oblečení.

Energetický štítek

Nebude pračka žrout energie? Kolik bude pro jedno praní potřebovat vody? Odstředí prádlo dostatečně? Jak moc je hlučná? Na všechny tyto otázky vám odpoví energetický štítek, kde najdete:

 • Energetickou třídu– nejúspornější pračky jsou označeny jako A+++.
 • Roční spotřebu elektřiny v kWh založenou na 220 cyklech praní. Takový počet odpovídá praní 4-5x týdně. Spotřebu v korunách zjistíte, když uvedený počet kWh vynásobíte cenou 1 kWh od dodavatele energie.
 • Roční spotřebu vody vypočítanou z 220 standardních cyklů praní. Nezajímají vás litry, ale koruny? Vynásobte uvedený počet litrů cenou za 1 l vody. Dřív pračky na jeden cyklus potřebovaly cca 80-90 litrů vody, dnes je to zhruba polovina.
 • Kapacitu pračky v kg – Kolik prádla můžete najednou vyprat?
 • Účinnost odstřeďování – nejlepší je A, což znamená nejúčinnější odstranění vlhkosti, G zase znamená nejvíc zbytkové vody.
 • Hlučnost praní – Nejtišší modely nepřesáhnou při praní hodnotu 50 dB.
 • Hlučnost odstřeďování – Za tiché ždímání považujeme hodnotu do 70 dB.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Vyměňte starou lednici za novou kvalitnější a hezčí

18.12.2019 | Bílé zboží

Dosloužila vám letitá lednice, nebo jste se rozhodli pro koupi nové, úspornější, tišší, s novými funkcemi, aby vám sloužila lépe, než ta stará? Možná… Celý článek

Levná sušička prádla - při troše skromnosti postačí

02.07.2019 | Bílé zboží

V současnosti si můžeme zakoupit různá zařízení a spotřebiče, které nám usnadní každodenní život. Mluvíme o inteligentní domácnosti, robotických… Celý článek

Výhody a nevýhody kombinované sušičky a pračky

10.10.2018 | Bílé zboží

Většina hospodyněk by si přála mít domácí spotřebiče, které jim co nejvíce usnadní běžné, ale často unavující práce spojené s péči o rodinu. Mezi ně… Celý článek

Jak vybrat lednici? Zkuste postupovat podle těchto parametrů

31.08.2018 | Bílé zboží

Víte, bez kterého kuchyňského spotřebiče se v domácnosti nemáte šanci obejít? Ano, hádáte správně, bez lednice. Pokud máte doma starší model,… Celý článek

Reklama
Reklama