Bydlení v chalupě

12.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Bydlení v chalupě

Sponzorované odkazy:

Rodina paní Radky zdědila po jednom z rodičů chalupu nedaleko Doks u Máchova jezera. Na jednu stranu to bylo vítané dědictví, ovšem znamenalo to také řadu starostí. Do rekonstrukce se pustili noví majitelé před sedmi lety. Nejvíce práce podle slov paní Radky udělali první rok, když ještě v chalupě nebydleli. (Zdroj - Náš útulný byt)

Po nastěhování se tempo oprav zpomalilo, přesto se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Dům potřeboval opravit z gruntu celý. V přízemí vybudovali manželé Landovi novou kuchyň, za ní na místě bývalého chléva vznikl zcela nový pokoj. Dříve hlavní obytná místnost se stala obytnou jídelnou. Babička si přála, aby v ní noví majitelé zachovali kachlová kamna. A její přání Radka s manželem dodrželi. Aby byla místnost lépe využitelná, nechali kamna rozebrat, pootočili je o devadesát stupňů a přesunuli je od obvodové stěny domu k vnitřní zdi. Jako obklad využili kachle ze starých kamen. V patře vznikl v místě, kam se dříve ukládalo seno, nový obývací pokoj. Kromě toho je zde druhá koupelna (první je za kuchyní v přízemí) a ložnice. Své využití má i dříve neobývaná půda. Vznikly zde dětské pokoje. Ve všech místnostech balo nutné dát nové podlahy, dveře, okna. V pokoji s kachlovými kamny si paní Radka vymínila, že okna budou podle starého „mustru“ – dvojitá.
Spoustu věcí na domě si manželé Landovi udělali sami. Na zedničinu, obklady a dlažby mají šikovného pana zedníka, okna vyráběl místní truhlář. S koupelnou v patře jim pomáhal pan Stalenský. Se všemi byli Landovi spokojeni. Jediný „průšvih“ způsobil zedník, když za sebou špatně zavřel branku a Landům se vydali na špacír psi. Naštěstí je společnými silami lapili.

Blíží se finále

Omlazovací kúra domu se chýlí k závěru. Chybí dodělat schodiště a prostor na schodišti na půdě. Na svou finální podobu čeká také plot do ulice a fasáda. Landovi váhají, jestli mají strhnout starý palubkový obklad nebo jestli ho zachovají a pouze natřou. Stržení má jednu výhodu. Umožňovalo by zrealizovat ideální podobu s černými pruhy trámů a bílými pruhy mazaniny. Tedy podobu, jakou si mnoho z nás představuje při vyslovení slova chalupa. Jak to dopadne, ukáže teprve čas.

PŮVODNĚ - Chalupa po mamince potřebovala z gruntu opravit. Novou podobu dostaly nejen obytné místnosti, ale také půda.

Obývací pokoj vznikl na místě půdičky, kam se dříve ukládalo seno.

Kuchyňka sice neoplývá metry čtverečními, ale vše potčebné se do ní vejde.

Krásná malovaná postel je po babičce, skříňka také, váhy jsou od paní Novákové - v domě se sešla řada věcí od mnoha majitelů.

Kachlová kamna vypadají po rekonstrukci téměř jako ta původní.

I když už neslouží původnímu účelu, tak to kolovrátku v chalupě sluší.

Staré chalupě je přizpůsobeno i vnitřní vybavení. Své uplatnění zde našla řada starých věcí, kterých se známí Radky zbavovali. Nový nábytek je v selském rustikálním stylu.

Nová okna mají původní proporce, v místnosti s pecí jsou navíc dvoudílná - vnitřní se otevírají do pokoje a vnější do zahrady.

Místnosti v podkroví jsou dětskými pokoji. Mladým nohám určitě neškodí proběhnout se do schodů. A pokoje až pod střechou jsou prima zašívárnami.

Nízko posazené stropy k chalupám neodmyslitelně patí. I díky tomu je v nich tak útulno.

Koupelna v patře už prošla kompletní rekonstrukcí, chybí dodělat odtah pro speciální kompostovací ekotoaletu.

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

V renesančním domě

V renesančním domě

26.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Jsou byty, které na vás hned při vstupu „dýchnou“. Když se snažíte přijít na to, čím to je, nejste to schopni přesně pojmenovat slovy. A právě v takov... Celý článek

Inspirace: Spousta volného prostoru

Inspirace: Spousta volného prostoru

19.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Ideálně rozdělených 40 metrů čtverečních - tvar místnosti do písmene L je dobrým předpokladem pro vhodné členění. Rohový krb je vidět ze všech stran. ... Celý článek

Bydlení po dědečkovi

Bydlení po dědečkovi

5.5.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Radek s rodiči restituoval činžovní dům v Hradci Králové, který nechal v roce 1928 postavit jeho dědeček. Na tehdejší dobu se jednalo o luxusní bydlen... Celý článek

Čarování s prostorem

Čarování s prostorem

28.4.2010 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Nápaditá dělicí příčka jako mávnutím kouzelného proutku proměnila fádní pokoj v místo, kde má vše svůj řád a díky svěžímu barevnému řešení se tu každý... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii