Krásky z přírody

28.4.2011 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Krásky z přírody

Sponzorované odkazy:

Rustikální březové kmínky zapouštějí kořeny v moderním interiéru. (Zdroj: Náš útulný byt)

V mytologii byla bříza vždy stromem poskytujícím ochranu. Této symbolice odpovídá využití dělicí stěny z březových kmínků, která poslouží jako oddělení jídelního koutu a obytného prostoru. Není na škodu, když se kmínky navzájem trochu liší a tu a tam na nich zůstane i nějaká ta větvička. Můžete si pak doma připadat jako ve skutečném lese.

Regál drží pohromadě čtyři březové větve o průměru přibližně 6 cm. Tři přihrádky z bíle natřené desky MDF měří 110 x 35 cm. Větve upevněte truhlářskými svěrkami a vyřízněte do nich tři paralelní zářezy tak, aby do nich police přesně zapadly. Do zářezů pak zasuňte desky a na závěr je pečlivě upevněte vruty odpovídající velikosti.

Na STOLEK potřebujete dvě bílé kruhové desky MDF o průměru cca 42 a 60 cm a 9 březových větví dlouhých asi 45 cm, z nichž jsou 3 silné a 6 tenkých. Tři silné větve shora přišroubujte na větší desku (hlavičky vrutů zatřete bílým tmelem a barvou). Pak stolek otočte a mezi nohy zašroubujte menší desku. Pak k silným větvím upevněte ještě tenké březové větve.

Březový hájek jako dělicí stěna v bytě
Postup práce: krok za krokem

UPEVNĚNÍ
Na dělicí přepážku potřebujete asi 10 březových větví a truhlík z desek MDF (cca 25 x 20 x 80 cm). Jako oporu větví použijte dvě svislé a jednu vodorovnou lať a upevněte je truhlářskými svěrkami (viz obrázek 2). Pak postavte do truhlíku větve a malířskou lepicí páskou je k latím připevněte. Nechte je upevněné, dokud beton (viz text vpravo) nezaschne.

VYPLNĚNÍ
Aby celá dělicí stěna pevně stála, vyplňte truhlík asi do poloviny betonem či maltou. Beton (nebo maltu) rozmíchejte s vodou podle návodu na obalu a zednickou lžící jím truhlík co nejrychleji naplňte, protože poměrně rychle tvrdne. Před úplným zatvrdnutím ještě polohu větví zkontrolujte a naposledy upravte.

NÁTĚR
Jakmile beton ztvrdne, můžete opatrně odlepit z větví lepicí pásky a odstranit opěru z latí. Truhlík otřete od betonu a prachu mokrým hadříkem a dvěma latěmi ho podložte, abyste se při natírání dostali válečkem až na spodní hranu. Suchý a čistý povrch pak můžete natřít bílou akrylovou barvou.

DOKONČENÍ
Než budete natírat truhlík zevnitř, obalte větve novinami, abyste je nepostříkali barvou. Na dno použijte místo válečku štětec. Nakonec ještě upevněte na spodní stranu truhlíku kolečka, abyste dělicí stěnu mohli podle potřeby posouvat. Truhlík opatrně položte na bok a kolečka na dno přišroubujte.

Dřevo vnáší do bytu pocit útulnosti, a to dokonce i v podobě fototapety. Na našem obrázku ji zdobí motiv s hranicí polen. S tapetou se dá velmi jednoduše pracovat, neboť snadno přilne na všechny hladké povrchy (například na nábytek z lamina, sklo, plast apod.). Tip: Jako dělicí stěnu v místnosti můžete použít skříň nebo regál, jejichž zadní stěny polepíte tapetou. (Foto: Heine)

Výhodou této samolepicí tapety je, že můžete koupit přesně takové množství, jaké opravdu potřebujete. (50 Kč/m, www.tapety-folie.cz)

Pro vytvoření originálního stojanu použijte např. stojan na lampu Hemma (IKEA ). Dále budete potřebovat březovou větev asi o ø 6 cm a délce 135 cm. Větev rozřezejte na různě dlouhé kousky (ne však delší než vrták) a vyvrtejte do ní svislé otvory takové velikosti, aby se do nich tyč na lampu vešla. Mezikusy tvoří destičky z překližky o rozměru asi 10 x 10 cm. Do jejich středu vyvrtejte stejný otvor a hrany zaoblete. Pak namontujte stínidlo Kivsta (IKEA ).

Bíle natřené dřevěné destičky a kousky březové větve střídavě nasuňte na tyč na lampu. Dole začněte velkou deskou (24 x 24 cm), která zakryje původní nohu lampy.

Náš útulný byt

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Na jedné vlnové délce

Na jedné vlnové délce

12.5.2011 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Barvy vody a kamínků posloužily jako inspirace ke svěží proměně obývacího pokoje. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

Proměna podle návrhu

Proměna podle návrhu

5.5.2011 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Tentokrát jsme zavítali ke čtenářce z Mladé Boleslavi, jejíž byt je od návrhu až po dohled nad realizací dílem naší designérky. (Zdroj - Náš útulný by... Celý článek

ABC nábytek vás dostane svojí originalitou a pestrostí

ABC nábytek vás dostane svojí originalitou a pestrostí

19.4.2011 | PR článek | Bydlení čtenářů

Cítíte s nadcházející jarní sezónou potřebu změny vybavení svého domova, chalupy či kanceláře? Hledáte nové impulsy jak oživit svůj osobní nebo pracov... Celý článek

Hry s barvami, vzory a tvary

Hry s barvami, vzory a tvary

14.4.2011 | časopis Náš útulný byt | Bydlení čtenářů

Příjemné barvy a romantické rostlinné motivy se staly nedílnou součástí tohoto interiéru. (Zdroj - Náš útulný byt) Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii