Reklama

Malý byt. Nevadí – stačí chytré nápady

13.02.2012 | časopis Panel Plus | Rubrika - Bydlení čtenářů

Stále více rodin bydlí v malých panelových bytech, kde je každé místo vzácné a je zapotřebí jej efektivně využít. Co kdybyste zkusili s prostorem, který máte k dispozici, udělat trochu více? Lépe ho využít nebo zařídit, aby fungoval přesně tak, jak potřebujete? Máme pro vás několik chytrých nápadů, jak docílit dobrého uspořádání a tím získat volný prostor pro žití nebo šikovné úložné prostory.

Malý byt. Nevadí – stačí chytré nápady
Reklama

Zpracováno z časopisu Panel Plus

Důležité je vědět, co od prostoru očekáváme a promyslet, jak zajistíme pohodlí pro všechny členy rodiny. Dnes není neobvyklé, že čtyřčlenná rodina bydlí v menším panelovém bytě o rozměrech 50 metrů čtverečních. Kolik místa připadane na každého člena rodiny lze snadno spočítat. Pokud tedy máme nedostatek podlahové plochy, jak můžeme dosáhnout většího prostoru? Nové možnosti nám poskytnou stěny, místa u stropů a funkční nábytek. Schválně zkuste spočítat, kolik metrů čtverečních, případně krychlových je nevyužito na vašich stěnách a také v prostoru do výšky.

Obývák, místnost plná možností
Obývací pokoj je místem, kde dochází ke společnému setkání. Dnes ale může plnit i jiné funkce. Často se setkáváme s propojením kuchyně a obýváku nebo využitím obývacího pokoje ke spaní. Obojí je možné a dokonce lze propojit i vše dohromady. K oddělení různých zón nám mohou posloužit skříně v prostoru, které mohou být až ke stropu, a tak tvořit příčky. Tím získáme i oboustranný úložný prostor, z jedné strany pro televizi a pro knihy, ze strany druhé například pro oblečení. Nejvhodnějším řešením je použití skříně PAX, která je velmi variabilní a i v případě změny preferencí vnitřích dispozic poslouží právě tak, jak potřebujete. Velký výběr je také v designu dveří skříně. Dalším tipem je nechat skříň z jedné strany bez dveří a třeba jen zakrýt závěsem, který nám celý prostor zútulní.

V malé koupelně myslete vertikálně
Koupelny mnohdy nemají více než tři metry čtvereční. Tady platí pravidlo stavět do výšky dvojnásobně. Máte nad pračkou police nebo jiné úložné prostory? Nikoli?
Tak nezbývá než to napravit a mít například čisté ručníky vždy po ruce. Nebo využít inteligentní skříň LILLÅNGEN, která vám poskytne stejnou kapacitu, avšak na zemi zabere jen polovinu místa. Nejvíce se hodí na špinavé prádlo, které dokonce můžete podle potřeby třídit. Díky nastavitelnému sušáku ve sprše nebo nad vanou je zase prádlo na sušení soustředěné na jednom místě a když uschne, stačí sušák zaklapnout.

Pravá venkovská kuchyně v panelovém domě
Proč byste se měli vzdát svého snu o venkovské kuchyni jenom proto, že bydlíte v malém panelovém bytě ve městě? Nejlepším řešením, jak umístit vše potřebné, je využít výhody vysokých stropů. Můžete si vystavět skříně do výšky, nebo na prázdnou zeď umístit tyč FINTORP, díky níž budete mít po ruce vše, co často používáte. S pohyblivými elementy se kuchyně stane hned praktičtější. Například servírovací stolek BEKVÄM vám nebude nikdy překážet, ale přitom ho máte po ruce vždy, když ho potřebujete. Nejen, že má v sobě spoustu úložného prostoru, ale horní deska se dá použít k přípravě pokrmů. Dalším nápadem je zřídit si v kuchyni malý ostrůvek, který má úložné prostory k dispozici ze všech stran a na svrchní části můžete prostor využít pro sporák nebo jako desku pro přípravu pokrmů.

Přečtete si o tématu Rekonstrukce bytu

Text: Lucie Czechová, Foto: IKEA
Zdroj: časopis Panel Plus

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama