Reklama

Světlo propouštějící materiály v interiéru:

21.06.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Rubrika - Bydlení čtenářů

Nejdůležitějším faktorem vplývajícím na pocit z prostoru je světlo. Slunečné nebo umělé, vždy v nás vyvolává pocit radosti, čistoty, prostornosti a jasnosti. Vytváří plastické efekty a upozorňuje na umělecký záměr. Stojí proto v první řadě všech řešení. Jak a ČÍM ho můžeme dostat do prostoru ? Je více způsobů ale zaměřme tentokrát pozornost směrem k materiálům, které mají schopnost se světlem spolupracovat, pouštějí ho dál prefiltrované, zabarvené, ztlumené.

Světlo propouštějící materiály v interiéru:
Reklama

Podsvěcované a světlopropouštějící materiály používané v interiérech jsou perspex, barrisol, sklo, onyx ...
Každý má určité charakteristické vlastnosti podstatné pro cílové umístění.

Perspex nebo lidově řečeno plexisklo je nabízený ve formátech desek cca 2 x 3m o různých tloušťkach a v různých barvách. V mnoha případech nahrazuje sklo, jednak svojí nízkou hmotností, jednoduchým zpracováním a nakonec také nižší cenou. Je možné z něj vyrábět atypická funkčná světla například v podobě polic. (obr.1) ,podsvícené zástěny ,podsvícené součásti nábytku a posuvné dveře . Nevýhodou je lehké poškrábaní povrchu , nepříznivé reakce na čistící prostředky z obsahem alkoholu a omezenost dostupného formátu .

V případě potřeby velkých formátů je vhodný barrisol. Je to speciální fólie mnoha barev, povrchů a také perforací. Je možné ji vypínat do velkých prostorů, před výklenky, do podhledů všech typů interérů (i nad bazény) a vytvářet tak hladkou dokonale rovnou plochu bez spojů. (obr.2) Je možné také vytvářet plastické objekty. Nevýhodou může být jemnost materiálu a potřeba demontáže celé části při výměně zdrojů osvětlení.

Dostatečně odolné a pevné je sklo, které není třeba nijak zvlášť představovat. Jako podsvicovací materiál se používa již dlouho. Může být součástí nábytků, jako posuvné dveře a díky svojí odolnosti vůči běžným chemickým prostředkům je možné ho používat jako zástěnu do kuchyní s funkcí pracovního osvětlení (obr.3). V případě potřeby odolnosti proti vysokým teplotám (za varnou deskou) se používa sklo kalené. Nevýhodou je omezení ve formátech v návaznosti na cenu, nutná opatrná manipulace a náročnost na detail kotvení.

Dalším luxusním řešením je polodrahokam onyx, který jako přírodní materiál má vždy neopakovatelnou podobu a širokou barevnou škálu. Používa se jako součást nábytku nebo předěl místností (nejznámější použití onyxu tímto způsobem u nás je ve Vile Tugendhat). Nedostupnost tohoto materiálu může být v jeho ceně.

Pokud chcete dosáhnout rovnoměrně podsvícenou kompatní plochu bez stínů nebo siluet zdrojů musíte dostatečně daleko umístit zdroje (obvykle zářivky nebo leddiody) min.30cm. Opakem je situace, kdy zdroje jsou barevné a tvarově výrazné a hrají hlavnou roli v optice plochy. V tom případě může být zdroj realtivně blízko k materiálu – musí být však zabezpečeno odvětrání tepla způsobeného zvoleným zdrojem aby tak nedošlo k deformování materiálu.

Zdroj a foto: www.zuzanajancuskova.eu

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama