Reklama

Vybíráme designéra

31.05.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Bydlení čtenářů

Stále váháte, zda se pustit do úpravy interiéru sami nebo s pomocí odborníka? Poradíme co a jak. Přečtěte si 1. díl ze seriálu článků "Zařizujeme interiér s pomocí odborníka"... (Zdroj - Náš útulný byt)

Vybíráme designéra
Reklama

Chystáte se na rekonstrukci nebo zařizování novostavby? Určitě přemýšlíte, jak bude hotový interiér vypadat a řešíte, jak to udělat co nejlépe. I když stavební práce jsou velmi nákladné, ani vybavení bytu není zanedbatelná finanční investice. Proto byste měli vše dostatečně zvážit a začít včas, aby se předešlo nežádoucímu shonu, zmatkům a rychlým neuváženým kroků.


Designér, nebo vlastní návrh?
V dnešní době začíná být služba bytového architekta nebo designéra více rozšířená. Je to nejen díky rychlému životnímu tempu a s tím spojeným nedostatkem času, ale také množstvím rozličných materiálů a prvků na trhu, které nemůže laik znát. Pokud se rozhodujete, zda využít těchto služeb a máte mnoho otázek, využijte tuto službu a budete mít jasněji. Nejvhodnější je krátká osobní schůzka, abyste zjistili, jestli jste s designérem naladěni na stejnou vlnu. Zní to možná nadneseně, ale je to jeden z klíčových vlivů.

Dopředu si ujasněte, kolik zaplatíte
Designér by vám měl udělat cenovou nabídku na návrh, sdělit hodinou sazbu, popřípadě doplňkové ceny (cesta k vám domů nebo konzultace). Nezapomeňte se podívat na reference a již hotové projekty, abyste věděli, v jaké formě návrhy obdržíte. Když se rozhodnete službu objednat, počítejte s tím, že budete platit zálohu. Měla by se pohybovat kolem poloviny předpokládané celkové částky. Doplatek by měl být po ukončení prací a předání kompletní složky s projektem.
Pokud již dopředu víte, že chcete využít služeb profesionálů, udělejte to co nejdříve. Pokud stavíte dům, je nejvhodnější doba předtím než jsou hotové vnitřní příčky, rozvody vody a elektřiny, vybraná okna, parapety a podlaha. Tím se předejde zbytečným ústupkům z vaší představy o interiéru a ušetří se finance za předělávky. U rekonstrukce domu či bytu je to v podstatě to samé. V návrhu přece nejde jen o výběr tapety a závěsů, ale především o kvalitní dispozici, ergonomii a sladění všech materiálů a barev.

Konzultace s designérem patří mezi nejdůležitější části návrhů. Měly by se projít dispozice i barevné kombinace a hlavně vaše dotazy a připomínky.

Katalogy a vzorníky poslouží pro lepší představu. Budete pak přesně vědět, co objednáváte do svého bytu.

Paleta barev je nezbytná. Máte tak přesnou představu, o jakém odstínu je vlastně řeč.

Půdorysný návrh je hlavní částí celého projektu, na kterou je třeba klást důraz. Pokud je nevhodné půdorysné řešení, pěkné barvy ani drahé materiály to nezachrání. Ideální je, když máte půdorys k dispozici v barvách a materiálech, abyste si mohli představit, jak se jednotlivé barvy prolínají celým bytem. Je také dobré vyžádat si půdorysné řešení s kótami. Tím získáte přehled o celém prostoru.

Chcete zachovat starších solitér v novém interiéru? Nezapomeňte jej sladit pomocí vzorků – odstínů moření. Další možností je vybrat zcela odlišné barvy a původní kousek nechat vyniknout.

Pozor na míry!
Než se pustíte do vlastního návrhu důkladně si místnost změřte. Někdy hrají centimetry nejdůležitější roli. Nezapomeňe na výšku parapetu a různé výklenky. Je dobré si zaměřit i zásuvky a další vývody. Použít k tomu můžete klasický svinovací metr nebo laser, kterým měří většina profesionálů. Nebo to nechte na architektovi, aby se o vše postaral. Tím vám odpadá zbytečná starost a práce.

Foto: Barakuda Press

Přečtěte si druhý díl seriálu "Zařizujeme interiér s pomocí odborníka" s názvem Objednání návrhů.

Náš útulný byt

Reklama
Reklama

Související články

Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

15.09.2020 | Bydlení čtenářů

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V… Celý článek

Bungalov na klíč: Nejžádanější typ rodinného domu?

29.05.2020 | Bydlení čtenářů

Rodinný dům typu bungalov si za poslední roky získal pevnou pozici mezi projekty rodinných domů. Když se podíváme na nejprodávanější projekty… Celý článek

Nové byty na Vackově slibují komfortní bydlení na Žižkově

13.05.2020 | Bydlení čtenářů

Mladé páry i rodiny s malými dětmi ocení developerské projekty Praha, protože si z nich mohou vybrat ideální bydlení v moderním kabátku. Zejména byty… Celý článek

Útulný interiér v orientálním duchu: Inspirujte se exotickými krajinami!

23.02.2020 | Bydlení čtenářů

Měli jste možnost zahlédnout v katalogu nábytku interiér laděný do orientálního vzhledu a padl vám do oka? Nebo jste jej možná viděli u známých či na… Celý článek

Reklama
Reklama