Reklama

MALOVÁNÍ: 3. díl - Výběr barvy

4.2.2011 | Redakce | Rubrika - Dekorace

Tato činnost spojená s malování jistě patří k nejoblíbenějším. Vybírat dnes můžeme z tisíců odstínů barev a je jen na nás, jaké k malování svého interiéru zvolíme. Kromě svého vkusu se při výběru můžeme řídit i několika jednoduchými pravidly, díky kterým mohou barvy pracovat v náš prospěch.

MALOVÁNÍ: 3. díl - Výběr barvy

Velmi jednoduše barvy můžeme rozdělit na studené (zelená, modrá, fialová), teplé (žlutá, oranžová, červená, hnědá) a neutrální (bílá, šedá, černá).

Studené barvy na nás působí uklidňujícím dojmem a v interiérech pomáhají vytvářet iluzi většího prostoru. Naopak teplá žlutá, oranžová nebo červená jsou barvy aktivní, stimulují naši psychickou a fyzickou aktivitu, podporují komunikaci. Hnědá, která je s nimi ve skupině, pak pomáhá navodit dojem útulnosti. Stěny v odstínech těchto čtyř teplých barev činí prostor zdánlivě menším.

Jak také lékařské experimenty prokázaly, cítí lidé v místnostech vymalovaných studenými barvami zimu dřív, než v místnostech s barvami teplými. Těchto poznatků lze samozřejmě efektivně využít právě při malování. Místnosti orientované na východ nebo jihozápad jsou zpravidla dobře prosvětlené a během dne se v nich, zvláště v letních měsících, kumuluje dostatek tepla. Aby nám v nich bylo příjemněji, můžeme je „zchladit“ nánosem modré nebo zelené barvy. V případě místností, které naopak potřebujete prohřát, pak použijte odstín žluté, oranžové nebo červené. Jak vědci zjistili, mohou lidé vlivem barev vnímat reálnou teplotu až o tři stupně Celsia rozdílně!

Nyní už se na jednotlivé barvy podíváme trochu blíže:

Zelená je barvou přírody, jara a taktéž symbolem nového života, růstu, klidu a naděje. Působí uklidňujícím dojmem, a proto je vhodná do ložnic i koupelen. Protože podporuje duševní činnost a napomáhá soustředění, lze jí též vymalovat pracovnu nebo dětský pokoj. Kromě jiného také zklidňuje psychiku a snižuje naše vnímání okolí, díky čemuž je skvělým řešením pro hlučné prostory. Tuto barvu lze skvěle kombinovat s teplými barvami (žlutá, oranžová, červená, hnědá).

Modrá je symbolem klidu a uvolnění, často jsou proto touto barvou vymalovány ložnice nebo koupelny. Pozor ale na tmavé odstíny, které na člověka mohou působit až tísnivě. Stejně tak velké plochy zbarvené domodra mohou působit nepříjemně – až studeným dojmem. Někteří lidé si také v modře vymalovaných pokojích mohou připadat jako v bazénu. Pokud chceme touto barvou vymalovat obývací pokoj nebo jídelnu, měli bychom tyto místnosti vybavit žlutou, oranžovou nebo červenou, které prostoru dodají na veselosti.

Fialová je barvou mystickou. Spojována je především s duchovnem, meditací, v některých případech taktéž s intuicí. Pro mnohé je fialová barvou moderní až extravagantní. V interiérech se na stěnách uplatňuje v celé škále odstínů a skvěle ladí např. se světle zelenkavou nebo také s bílou a černou.

Žlutá jako symbol slunce, jasu a rozumu. Optimistická barva, která podporuje inspiraci a vede k vyšším pracovním výkonům. Z tohoto důvodu je vhodná do pracoven, v pastelových odstínech též do dětských pokojů (sytá žlutá by byla rušivá). Protože projasňuje prostor a opticky ho zvětšuje, skvěle se hodí též k oživení chodeb, schodišť apod. Jako barva podporující dobrou náladu a chuť k jídlu najde uplatnění též v kuchyni, jídelně nebo obývacím pokoji.

Oranžová se hodí pro tmavé místnosti, které dokáže proteplit a rozjasnit. Je nejaktivnější barvou, posiluje vitalitu a podporuje komunikaci a chuť k jídlu. Díky těmto vlastnostem je dobrou volbou pro obývací pokoj, jídelnu nebo kuchyň. Pozor na příliš syté odstíny oranžové, které v člověku mohou vyvolávat až pocit ohrožení.

Červená je barvou lásky, vášně, ale též síly, vzteku a hněvu. Povzbuzuje k fyzické aktivitě a zahřívá organismus. Kromě toho také aktivuje metabolismus a zvyšuje chuť k jídlu, což je důvod, proč na ni tolik spoléhají v restauracích. Protože je sama o sobě velmi výrazná, neměla by v interiéru dominovat. Zvláště její syté odstíny působí rušivě a vyvolávají až agresivní pocity. Pokud ale potřebujeme některou z místností bytu „prohřát“, je to právě červená, s kterou tohoto cíle můžeme dosáhnout. Kromě obývacích pokojů, jídelen a kuchyní ji proto často najdeme také v halách nebo ve vstupních částech domu.

Hnědá je barvou země. Spojována je též s pocitem pohodlí a tělesnými požitky. Interiéru propůjčuje hřejivou a domácí atmosféru. Skvěle se hodí pro místnosti, ve kterých si přejeme vzbudit dojem útulna. Často se používá do předsíní a chodeb, kde hned po příchodu domů navozuje příjemnou důvěrnou atmosféru.

Bílá jako synonymum čistoty, nevinnosti, dokonalosti. Je také symbolem poznání a nových začátků. V interiérech budí dojem čistoty. Místnosti projasňuje, provzdušňuje a tudíž i opticky zvětšuje. Umocňuje účinky ostatních barev.

Šedá. Sama o sobě neutrální, ale v kombinaci s ostatními barvami zajímavá. Sluší jí to například se světle zelenou, červenou nebo růžovou.

Černá je v západním světě vnímána jako barva smutku. Stejně tak je ale barvou elegance a v interiérech se spíš než na zdech skvěle uplatní v podobě nábytku nebo stylových bytových doplňků. Na zdech může být zajímavá v podobě dekorativních ornamentů.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Zdroj foto: OBI

Při nákupu obývací stěny Vám rádi poradíme.

Související články

MALOVÁNÍ: 5. díl - Čím malovat?

MALOVÁNÍ: 5. díl - Čím malovat?

22.2.2011 | Redakce | Dekorace

Volbu nářadí, kterým budeme stěny natírat, musíme opět přizpůsobit povrchu a také barvě, s kterou budeme pracovat. K dispozici máme tyto možnosti: ště... Celý článek

MALOVÁNÍ: 4. díl - Výběr barvy II

MALOVÁNÍ: 4. díl - Výběr barvy II

15.2.2011 | Redakce | Dekorace

Jak už z níže uvedených specifikací jednotlivých barev vyplývá, můžeme s určitými barvami v interiéru navodit nejen tu správnou atmosféru, ale také do... Celý článek

MALOVÁNÍ: 2. díl - Příprava podkladu

MALOVÁNÍ: 2. díl - Příprava podkladu

28.1.2011 | Redakce | Dekorace

Přestože tato fáze předcházející samotnému malování nepatří k oblíbeným, je pro konečný výsledek klíčová hned v několika směrech. Pokud si pro malován... Celý článek

MALOVÁNÍ: 1. díl - Oživte interiér bytu novou výmalbou

MALOVÁNÍ: 1. díl - Oživte interiér bytu novou výmalbou

11.1.2011 | Redakce | Dekorace

To, jak se momentálně cítíme, je podle psychologů ve velké míře dáno také tím, ve kterém prostředí se právě pohybujeme. Například podobu sídliště, na ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii