Reklama

Tapety jsou opět v módě. Vydrží déle než barva a neblednou

11.06.2013 | Redakce | Rubrika - Dekorace

Kdo touží po změně interiéru, může si ho proměnit rychle a hlavně levně. Není nutné nic přestavovat a složitě předělávat. Stačí trochu fantazie a několik rolí tapet. Výhodou je, že se snadno aplikují i udržují.

Tapety jsou opět v módě. Vydrží déle než barva a neblednou
Reklama

Dřív, než vyrazíte do obchodu, je nutné se na nákup připravit. Nejdůležitější je změřit si plochu stěn. Určitě neprohloupíte, když si v obchodě ještě navíc přikoupíte jednu roli na případné opravy.  

Důležité je, do jaké místnosti tapety dáte. Voděodolná se hodí do koupelny, zátěžová se uplatní na chodby nebo do dětského pokoje. Existují také velmi oblíbené vliesové tapety, které se velmi snadno lepí a také lehce odstraňují.

Díky speciálnímu  materiálu jsou velmi pevné a odolné. Tapety jsou na našem trhu k dostání ve všech barevných kombinacích a vzorech vhodných i pro děti. Lze koupit i jednobarevné. Hodí se tak do moderních i starších interiérů.

V pokoji, kde budete tapetovat, si připravte stůl, na kterém se tapety budou dobře měřit. K ruce si vezměte také nůžky, lepidlo, štětku na nanášení lepidla, ulamovací nůž, metr a delší pravítko. Nezapomeňte také na váleček, kterým budete tapety uhlazovat. 

 

 Krok za krokem. Jak postupovat při lepení tapet

Nejdříve odsuňte veškerý nábytek od stěn a umístěte ho doprostřed místnosti. Pro jistotu také vypněte proud, protože lepidlo na tapety je vodivé. Většinou se tapetuje jedna, maximálně dvě stěny v pokoji. Můžete je lepit po celé ploše stěny, od stropu k podlaze. Stropy se netapetují vůbec. Postup je velmi rychlý a místnost se při něm nezašpiní jako například při malování.

Nejdůležitější je si správně připravit podklad pro umístění tapet. Stěny musí být rovné a čisté, bez děr a důlků. Na ně použijte sádru nebo tmel.  V ideálním případě by měla být zeď nově omítnutá. Pak by se měla napenetrovat. Díky tomu bude lepidlo dobře držet. Ovšem velmi záleží na stavu zdí.

Při lepení tapet je také nutné sledovat teplotu vzduchu. Nejvhodnější je kolem 19 stupňů. Vypněte proto topení, zavřete okna a snažte se zabránit průvanu. Nyní je vše připravené a můžete se pustit do díla.

Postupujte vždy od kraje ke kraji. Na stěnu naneste lepidlo a přiložte jednotlivé pásy tapety.  Tužkou a pravítkem si naznačte, kde bude pruh začínat. Pruhy tapety nalepte na zeď válečkem vyhlaďte.  Při uhlazování postupujte od středu směrem k okrajům. Tak dlouho, dokud neodstraníte veškeré vzduchové bublinky.

Vzory jednotlivých pruhů by měly na sebe navazovat a místa napojení by měla být pečlivě uhlazená.  Přebytečné lepidlo setřete vlhkým hadříkem. Tento postup platí u vliesových tapet. U ostatních druhů se může postup lišit.

 

Tapetování kolem zásuvek a okenních výklenků

Jako první odmontujeme kryty zásuvek a lehce je přelepíme tapetou. Zde je nutné nezapomenout vypnout elektrický proud. V místě zásuvky a vypínače tapetu křížem nařízneme a vystřihneme. Nyní můžete kryt namontovat zpět.

"U okenních výklenků je vhodné tapetu nastřihnout v úrovni parapetu a horní hrany okna. Nastřiženou část poté přehněte do výklenku, přesahující díl odstřihněte. Za radiátory či jinými topnými tělesy stěnu netapetujte. Tapetu zde zastřihněte ve výši úchytů ve zdi nahoře i dole," vysvětluje majitel malířské firmy Stanislav Kralovanský.

Tapety nechte schnout ideálně 24 hodin. V pokoji se snažte mírně větrat. Topení nechte stále vypnuté a snažte se vyhnout průvanům. Papír totiž usychá rychleji než lepidlo a hrozí, že dojde ke zvlnění tapet ve spojích.

Může se stát, že nebudete s finálním výsledkem spokojení. Nebojte se, nic se neděje. Vliesové tapety snadno sloupnete. Nemusíte je složitě namáčet, ani seškrabovat. Na stěně tapety nezanechají žádnou stopu.  Pokud se na tapetování necítíte, obraťte se na profesionální firmu.

Autor: aka

Foto: Point Shop

Reklama
Reklama

Související články

Velikonoční výzdoba v provence stylu

07.04.2020 | Dekorace

Bílý dřevěný nábytek s náznakem patiny, poličky plné porcelánu po babičce a dalších květovaných dekorací, levandule na hrníčkách, polštářích i ve… Celý článek

Velikonoční dekorace, které oživí i váš jídelní stůl

07.04.2020 | Dekorace

Velikonoce jsou nejvíce oslavovaným křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mimo jiné, s Velikonoci jsou spojovány i… Celý článek

Jarní dekorace na dveře

07.04.2020 | Dekorace

S jarem a nadcházejícími Velikonocemi k nám přichází i záplava působivých dekorací, které umí během okamžiku změnit celkové působení daného místa. Ve… Celý článek

Díky galanterii zútulníte i vyzdobíte váš domov za pár korun

22.11.2019 | Dekorace

Nejen teď, v předvánočním čase, ale během celého roku, nacházíme spousty příležitostí, pro něž chceme své byty a domy krásně nazdobit. K dekoracím… Celý článek

Reklama
Reklama