Koupelna očima profesionála

5.3.2007 | architektura a design | Rubrika - Koupelny a toalety

Koupelna očima profesionála

Sponzorované odkazy:

Koupelna – pro mnohé místo, které bývá nejmenší místností v domě či bytě a tudíž je to prostor ne zrovna tak důležitý, abychom mu věnovali zvlášť výraznou péči při zařizování. Pro jiné je to zase onen důležitý prostor kde se člověk po ránu setkává tváří (a nebo spíše ještě bez tváře) v tvář s novým dnem a při nejmenším v tomto prostoru ještě relaxuje ve vaně plné vody a rekapituluje uplynulý náročný den. Proto je ochoten této místnosti dopřát poměrně stejně velký prostor jako kterékoli jiné místnosti a leckdy i investovat nemalé finanční prostředky.

Ať už máme ten nebo onen názor a ptáme se, který je vlastně ten správný, nedokáži na toto jednoznačně odpovědět. Ve svých potřebách máme zřejmě jasno, ale odborný pohled na věc je myslím vždy nutný, alespoň v případě, že nejste profesionál v oboru. Tak jako si dnes již neopravujete sami pračku či nepřezouváte zimní kola na svém voze, tak i stavba či rekonstrukce vašeho bydlení by měla být za dozoru profesionála.

To se samozřejmě týká i koupelny. Opomenu-li zcela odborné práce a nutné technologie, které ani naše oko nevnímá a které jsou ukryté v podlaze a ve zdi, budeme-li se soustředit pouze na výsledný výraz prostoru, který bezpochyby souvisí s funkčností celé koupelny a budeme-li schopni přesvědčit své estetické cítění a stanovit tu správnou variantu, tak dojdeme k tomu, že se nedokážeme zorientovat na trhu, který dnes nabízí takřka vše, na co si jen vzpomeneme, a díky tomu se vracíme opět na začátek.

Architekt, bytový designer či koupelnové studio, mající ve svém repertoáru již několik realizací, vám jistě dokáží pomoci s návrhem koupelny, probrat své pro a proti v otázce propojení koupelny a WC, v řešení dilematu, jestli je vhodnější sprchový kout či příjemně pohodlná vana, zvolit správnou variantu vytápění a větrání prostoru, vyřešit umístění pračky, sušičky a prostoru na špinavé prádlo, navrhnout dostatečnou velikost a umístění úložného prostoru, nabídnout vhodné materiály do vlhkého prostoru a upozornit na nevhodné. V neposlední řadě vám pomohou s vhodnou nabídkou koupelnových obkladů a dlažeb a dalších i méně známých materiálů; to již na začátku zmíněné barevné ladění koupelny.

Koupelna, která se neustále vyvíjí, dostává i dnes trochu jinou tvář, než jsme mohli vidět před několika málo lety. Více častěji je požadováno po prostoru, a to nejen po koupelně, aby byl jednoduchý na údržbu. Tím, že použijeme trvanlivější materiály jako třeba tropické dřeviny (teak, vene, ipe apod.), kterým vlhké prostředí koupelny nevadí, a zvolíme spolu s nimi nerezovou ocel, eloxovaný hliník a různé podoby skla, dostáváme zcela typický vzhled pro současné moderní bydlení.

V případě, že použijeme tyto uvedené materiály s nádechem jednoduchosti a myšlenkou velkých, zbytečně nečleněných ploch a například podlahovou dlažbu nahradíme litou pryskyřicí či leštěným betonem, kde odpadá pracné udržování spár, získáme tím velice praktický minimalistický styl, který je maximálně vhodný pro jednoduchou údržbu. V dané jednoduchosti se někdy může mimo krásy skrývat i levnější pořízení koupelny, protože tento styl například nevyžaduje používání obkladů na stěnách celé koupelny, jako tomu bylo a je u většiny současných koupelen, ale pouze v místech, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Neplatí tedy vždy to, že vzhledově moderní až luxusní koupelna musí být drahá.

Autorem článku je pan Jaroslav Lenert. Zaujal Vás článek? Chcete se dozvědět více? www.lenert.cz.

Počet komentářů (3) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 2.  část

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 2. část

9.3.2007 | | Koupelny a toalety

V únoru na portálu oBydleni.cz proběhla soutěž o nejhezčí koupelnu všech čtenářů. Nyní v průběhu března a dubna Vám představujeme ty nejlepší z nich, ... Celý článek

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 1. část

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 1. část

6.3.2007 | | Koupelny a toalety

V únoru na portálu oBydleni.cz proběhla soutěž o nejhezčí koupelnu všech čtenářů. Nyní v průběhu března a dubna Vám budeme představovat ty nejlepší z ... Celý článek

Na rozhraní dvou světů

Na rozhraní dvou světů

27.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Koupelny a toalety

Koupelna, chápaná v minulosti spolu s kuchyní jako výhradně utilitární prostor, prochází v moderní historii bouřlivým vývojem. Patří mezi místnosti, k... Celý článek

V hlavní roli vana

V hlavní roli vana

18.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Koupelny a toalety

Čas strávený v koupelně je pro většinu z nás časem relaxace a odpočinku, tedy časem velmi příjemným. K naší spokojenosti však nestačí pouze místnost s... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii