Reklama

Koupelna svléká uniformu

19.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Koupelny a toalety

Koupelna svléká uniformu

Ačkoli keramické obklady, dlažby nebo třeba sanitární předměty jsou se zařízením koupelny spjaty téměř nerozlučně, nabídka je v tomto směru mnohem bohatší. Samozřejmě záleží na vkusu a představách stavebníka a v neposlední řadě také na jeho finančních možnostech, ovšem základ pro postupný ústup uniformity z českých koupelen už byl dávno položen.

Jako dlažební a obkladový materiál do mokrých provozů zůstává oblíbenou stálicí keramika. V nabídce je dnes nepřeberné množství dezénů, barev a vzorů, doplňované každý rok novinkami respektujícími aktuální trendy. Ty se v posledních letech obracejí do minulosti a inspirují historickým odkazem. Oblíbený je návrat k detailu - prokládání dlažby bordurou a horizontální členění obkladu ozdobnými listelami. Jednoduchý obklad z jednobarevných obkladaček zajímavě oživí kombinace různých formátů, struktury, případně svislého a kosého spárování.

Výrobci sanitární keramiky své výrobky neustále ve všech směrech vylepšují. Novinkou posledních let je speciální povrchová úprava bránící špinění. Někteří výrobci masážních van nabízejí akrylát se speciální antibakteriální úpravou, která snižuje množství bakterií na povrchu stěn vany po celou dobu její životnosti. Dostupná je také keramika s obdobnou úpravou používaná při výrobě umyvadel, klozetů i pisoárů. Funkce keramické glazury odpuzující nečistoty spočívá ve velmi hladkém povrchu, který po celou dobu životnosti zabraňuje usazování i nejmenších částí nečistot a bakterií. Kromě toho poskytuje tato speciální glazura podle údajů výrobce téměř úplnou ionizaci povrchu, která při kontaktu s vlhkostí vytváří záporný náboj odpuzující nečistotu. Využitím těchto materiálů v praxi zaručují jejich výrobci mimo jiné snížení spotřeby desinfekčních prostředků.

Luxus a originalitu vnese do naší koupelny kamenná dlažba s obkladem. Je dobré držet se stejného materiálu na podlaze i na stěnách, jinými slovy nekombinovat přírodní kámen s keramickou dlažbou. Naopak kombinace několika různě zbarvených druhů jednoho kamene, například žuly, vypadá velmi elegantně a vnese do interiéru příjemný a nenápadný kontrast.

Výhodou umělého kamene je kromě široké a v přírodě nevídané barevné škály především možnost libovolného tvarování finálního výrobku. Tak můžeme v koupelně mít z jednoho kusu beze spár například umývadlo s odkladní plochou včetně obkladu navazující zdi, poliček na kosmetiku a mýdlenky. Materiál nabízí kromě zajímavých barev a třpytivého efektu na svém povrchu také vysokou odolnost a životnost a svým zpravidla oblým hranám vděčí za snadnou údržbu.

Vedle klasické keramické dlažby a obkladu se dnes na trhu objevuje v roli konkurenta sklo. A není to sklo ledajaké - jedná se o sklo nejlepší kvality typu float s vysokou mechanickou a chemickou odolností, nulovou nasákavostí a odolností proti teplotním šokům. V nabídce výrobců najdeme skelněnou dlažbu i obkladačky v mnoha barevných tónech, které mají společný jas, hloubku a průzračnost vlastní právě tomuto materiálu částečně propouštějícímu světlo. Rozměry obkladových prvků jsou různé od klasických podlahových a obkladových formátů 300/300 + 200/200 mm, přes menší prvky 150/150 a 100/100 mm až po drobnou skleněnou mozaiku nabízející i překrásné duhové, barevně mramorové a kovové efekty. Zajímavou a velice praktickou možností je použití velkoformátových desek, obzvláště na exponovaných místech, jako je například zeď za umývadlem, stěny sprchového koutu apod. Absence spar zajišťuje tomuto řešení exkluzivní vzhled a minimální údržbu. (Předpokladem dlouholetého spokojeného užívání je samozřejmě vytvrzení skla.)

Sklo se díky své průhlednosti a křehké kráse prosazuje také jako materiál moderních umývadel, často osazených v dřevěné, kamenné nebo nerezové desce. Ostatně také obliba nerezového plechu používaného dosud pouze ve zdravotnictví stoupá a kromě moderních kuchyní se stále častěji objevuje také na domácích sanitárních předmětech koupelny v high-tech stylu.

Pokud máme rádi přírodní materiály, můžeme tuto sympatii projevit beze strachu i v interiéru koupelny. Při použití dřeva bychom však neměli zapomínat na jeho přirozené vlastnosti, kterými jsou především objemové změny při vysychání. Použití dřeva na konkrétní prvky ve vlhkém provozu je proto vhodné pečlivě zvážit a vyhnout se mu na exponovaných částech místnosti jakou jsou podlaha a stěny v blízkosti vany, umývadla a sprchového koutu. Osvědčeným a bezpečným způsobem proteplení interiéru dřevem je jeho využití na doplňcích a koupelnovém nábytku. Ideálním materiálem do koupeny je dřevo teakové, které se pro svou relativně vysokou odolnost proti vlhkosti používá pro výrobu zahradního nábytku.

V nekonvenčně pojatých koupelnách se ke slovu po letech opět dostává moderní PVC. Jeho výrobci nabízejí ve vynikající kvalitě nepřeberné množství vzorů, dezénů a barev. Výhodou oproti keramice je nejen pocit tepla při dotyku bosou nohou, ale především snadná údržba vyplývající z bezespárovosti materiálu. Tento materiál je vyráběn ve čtyř- a vícemetrových rolích, což při průměrné velikosti koupelny vylučuje nutnost spárování.

Ani v koupelně se nemusíme vzdávat požitku z poslechu hudby nebo aktuálních rozhlasových zpráv. Již při architektonickém návrhu lze počítat s výklenkem a přívodem elektřiny pro zabudování rádiomagnetofonu s CD přehrávačem. Současné možnosti nevylučují ani instalaci televizního přijímače, videa nebo domácího kina. Zajímavou raritou v tomto oboru je vodotěsné rádio s designem zvětšené sprchové hlavice uzpůsobené k zavěšení do sprchy a hrající i pod tekoucí vodou. Při plánovaném zabudování běžných výrobků domácí elektroniky v prostoru koupelny je však třeba pamatovat na jejich ochranu před přímým kontaktem s vodou a respektovat odpovídající normy.

Dalším oblíbeným doplňkem větších koupelen se vedle obyčejných rotopedů stávají různé univerzální posilovací nebo masážní a relaxační přístroje. V rodinných domcích je stále častěji požadována přímá vazba koupelny na domácí saunu. Tu nezapomínejme doplnit prostorem pro odkládání oblečení a především příjemným místem pro následnou relaxaci. Osvědčený je pro tento účel odlehčený nábytek z rattanu a proutí doplněný pestrými barevnými polštářky z přírodních materiálů.

Osvětlení v koupelně by mělo být především bezpečné a nemělo by zkreslovat přirozenou barvu pleti. Klasickým řešením celkového osvětlení středně velké koupelny je osazení centrálního nástropního svítidla (například dvě zářivky po 18 W teple bílé barvy, případně 2 x 100 W žárovka), možností je však daleko více. Zajímavý efekt hvězdné oblohy nabízí několik halogenových lampiček zabudovaných v sádrokartonovém podhledu, jejich ostré světlo je však vhodné tlumit předsazeným skleněným filtrem, stejně jako u reflektorkového systému instalovaného na nosných ocelových lankách. Další možností je nepřímé osvětlení zářivkami v rampě podél stěn místnosti. Působí dojmem nenuceného luxusu a měkce bez kontrastů osvětlí celou místnost. Zajímavou variantou jsou obzvláště u historizujících koupelen nástěnná svítidla, která svým klasickým tvaroslovím a látkovým stínidlem jemně podtrhnou styl interiéru.

Zrcadlo, které hraje důležitou roli při holení, líčení a vůbec veškerých kosmetických činnostech, osvětlujeme nejlépe těsně po obou stranách, případně jedním podélným svítidlem těsně nad zrcadlem. Dostatečné intenzity dosáhneme buď zářivkou 18 W o délce 65 cm, žárovkovým svítidlem s příkonem 60-75 W nebo dvěma žárovkovými svítidly po obou stranách. Dobře rozptylný kryt z mléčného skla zajistí světlo, které náš obličej měkce osvětlí a přitom neoslní.

Pro dostatečné osvětlení samostatného WC obvykle postačí jediné stropní či nástěnné svítidlo. Pokud je toaletní mísa doplněna umývadlem, nemělo by ani zde chybět zrcadlo s vlastním osvětlením.

Při plánování osvětlení koupelny se zpravidla zamýšlíme i nad polohou elektrických zásuvek. Při jejich rozmístění je třeba respektovat normy předepisující jejich bezpečnou minimální vzdálenost od zdroje vody. Důležité je především jejich dostatečné množství, proto je v blízkosti zrcadla vhodné umístit dvoj- i trojzásuvku. Budeme ji využívat pro holicí či depilační strojek, elektrický zubní kartáček, masážní přístroje, horkovzdušnou kulmu... výjimečně současně s ostatními členy domácnosti. Pokud jsme zvyklí dlažbu před stíráním vysát, pamatujme také na jednu zásuvku nad podlahou na pohodlné připojení vysavače. Pokud je nebo bude součástí koupelny nebo toalety pračka, nachystejme si pro ně potřebné přívody (voda, elektřina, odpad) již dnes.

Ing. arch. Veronika Haroldová

Související články

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 2.  část

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 2. část

9.3.2007 | | Koupelny a toalety

V únoru na portálu oBydleni.cz proběhla soutěž o nejhezčí koupelnu všech čtenářů. Nyní v průběhu března a dubna Vám představujeme ty nejlepší z nich, ... Celý článek

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 1. část

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 1. část

6.3.2007 | | Koupelny a toalety

V únoru na portálu oBydleni.cz proběhla soutěž o nejhezčí koupelnu všech čtenářů. Nyní v průběhu března a dubna Vám budeme představovat ty nejlepší z ... Celý článek

Koupelna očima profesionála

Koupelna očima profesionála

5.3.2007 | architektura a design | Koupelny a toalety

Koupelna – pro mnohé místo, které bývá nejmenší místností v domě či bytě a tudíž je to prostor ne zrovna tak důležitý, abychom mu věnovali zvlášť výra... Celý článek

Na rozhraní dvou světů

Na rozhraní dvou světů

27.11.2006 | časopis Dům a zahrada | Koupelny a toalety

Koupelna, chápaná v minulosti spolu s kuchyní jako výhradně utilitární prostor, prochází v moderní historii bouřlivým vývojem. Patří mezi místnosti, k... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii