Očista těla – sprcha nebo vana?

22.3.2007 | architektura a design | Rubrika - Koupelny a toalety

Očista těla – sprcha nebo vana?

Sponzorované odkazy:

Mnozí z nás určitě někdy řešili jedno z hlavních dilemat malé koupelny. Tím zajisté je, zda-li ji, v zájmu zachování vysokého komfortu při očistě těla, vybavit klasickou vanou a tím zredukovat volný prostor v již tak malé koupelně na naprosté minimum nebo se s vidinou zachování prostoru v koupelně vany vzdát a spokojit se „jenom“ se sprchovým koutem.

Obojí lze již dnes skloubit v jeden celek. Běžná vana je tak doplněna buď částečnou nebo úplnou zástěnou. Toto spojení plní svou funkci sice dokonale, ale pokud odhlédneme od ne příliš elegantního výsledku takového řešení, dochází tím také k velmi citelnému optickému zmenšení prostoru koupelny.

Dovolte mi teď zaměřit se pouze na zpracování sprchového koutu, který je bezesporu, co se nároků na prostor týče, nejskromnější. Většina našich koupelen vybavených sprchovým koutem spoléhá na řešení v podobě akrylátové sprchové vaničky ve spojení se zástěnou z tvrzeného polystyrénu. Takové řešení je z hlediska zastavěného prostoru konečné a zejména při použití zástěn s dezénovaným povrchem zbytečně ubírá koupelně na prostornosti. Vhodnou alternativou může být provedení zástěny z bezpečnostního skla, které umožňuje i povrchovou úpravu proti ulpívání kapek vody. Hodně elegantním a u nás neprávem zatracovaným řešením je použití sprchového závěsu. Ten v sobě spojuje hned několik výhod najednou. Krom nižší pořizovací ceny může upoutat také širokou škálou povrchových úprav, dezénů, barev či vzorů. V neposlední řadě po shrnutí otevírá prostor sprchového koutu a nechává mu rozšířit prostor koupelny.

Ani při vybírání vhodné sprchové vaničky se nemusíme omezovat pouze na tu obvyklou – akrylátovou. Velmi elegantním řešením je použití roštu z tropických dřevin vsazeného do betonového rámu vaničky. Každý jistě ocení okamžitý odtok vody skrze rošt a výrazné snížení nebezpečí uklouznutí. Pro milovníky strohosti a minimalismu bude jistě ideální vypustit ze své koupelny jak sprchovou vaničku, tak jakoukoliv zástěnu. Pouze mírným spádováním podlahy směrem k odtokovému otvoru lze dosáhnout naprosté funkčnosti takového řešení.

Abych ale zbytečně nezavrhoval akrylátové vaničky. I u nich se již výrobci snaží oprostit od přísně funkčních leč esteticky nezajímavých tvarů. Designér tak mám více prostoru pro oživení takového tvaru jak po stránce estetické, tak i funkční. Zkuste se zamyslet, kolikrát jste si ve sprše srazili váš šampon z poličky nebo jej neměli kam postavit vůbec. Vtipným řešením může být vytvoření plochy pro okládání podobných předmětů přímo na hraně vaničky.

Ať už vám z výše uvedených učarovala kterákoliv varianta, vězte, že prvořadé je kvalitní zpracování, které jediné vám zaručí dlouhodobou spokojenost s vybraným řešením.

Autorem článku je pan Jiří Hoferek. Zaujal Vás článek? Chcete se dozvědět více? Klikněte zde!.

Počet komentářů (5) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 5. část

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 5. část

28.3.2007 | | Koupelny a toalety

V únoru na portálu oBydleni.cz proběhla soutěž o nejhezčí koupelnu všech čtenářů. Nyní v průběhu března a dubna Vám představujeme ty nejlepší z nich, ... Celý článek

Konec boje o prostor v koupelně

Konec boje o prostor v koupelně

23.3.2007 | časopis Dům a zahrada | Koupelny a toalety

"Můj přítel říká, že pokud chcete o lidech znát pravdu, zajděte si právě na ono místo. Všechna naše tajemství jsou prý schována v koutech a spárách ko... Celý článek

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 4. část

Nejlepší koupelny čtenářů oBydleni.cz - 4. část

19.3.2007 | | Koupelny a toalety

V únoru na portálu oBydleni.cz proběhla soutěž o nejhezčí koupelnu všech čtenářů. Nyní v průběhu března a dubna Vám představujeme ty nejlepší z nich, ... Celý článek

Koupelny a design

Koupelny a design

15.3.2007 | architektura a design | Koupelny a toalety

V koupelně nás musí v první řadě zajímat funkce. Jak často koupelnu využijeme, pro kolik členů rodiny je určena, jaké budou naše potřeby pro využití ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii