Nevíte, jaký zdroj tepla si pořídit do nového domu? Poradíme Vám!

4.7.2014 | PR článek | Rubrika - Krby a vytápění

Vzhledem k tomu, že topná sezóna trvá v ČR celých 9 měsíců a že jsou to právě výdaje na teplo, které tvoří podstatnou část výdajů na provoz domácnosti, vyplatí se při plánování stavby nového domu pečlivě zabývat otázkou, jaký zdroj tepla je dlouhodobě nejvýhodnější?

Nevíte, jaký zdroj tepla si pořídit do nového domu? Poradíme Vám!

Rozdíly v nákladech na vytápění se u jednotlivých typů zdrojů tepla mohou lišit i o více jak 15 000 Kč, pokud navíc k vytápění přidáme i ohřev vody, spotřebu elektrické energie, paušální platby a náklady na pořízení či údržbu, činí rozdíly až 25 000 Kč ročně, což už je částka, za kterou se dá pořídit týdenní dovolená u Jadranského moře pro dvě dospělé osoby (!).

Pojďme se teď spolu podívat, jak jsou na tom s náklady „mainstreamové“ zdroje tepla u modelového příkladu z webu tzb.info, mezi která řadíme i tepelná čerpadla.

Jak sami vidíte, nejnižší náklady na provoz jsou spojeny s tepelnými čerpadly, u kterých se náklady v tomto modelovém příkladu přehouply pouze nepatrně nad hranici 20 000 Kč ročně.  Naopak finančně nejnákladnějším systémem jsou elektrické přímotopy, jejichž náklady na provoz šplhají k částce 40 000 Kč ročně.

 

Největší nevýhoda tepelných čerpadel…

Ptáte se tedy, jak je možné, že stále existují novostavby vytápěné elektrickými přímotopy? Odpověď na tuto otázku nalezneme při pohledu na pořizovací náklady jednotlivých systémů vytápění. S elektrickými přímotopy jsou spojeny nejnižší náklady na pořízení (údržba již nehraje tak velkou roli) a lidé jdou často cestou krátkodobého užitku, kdy si pořídí systém topení s nízkou pořizovací cenou, který je zároveň velmi nákladný na provoz.

 

… která v ale „vyprchá“

Rozdíl v celkových rozpočtených nákladech na teplo je u tepelného čerpadla země-voda a elektrického přímotopu je v modelovém příkladu 19 359 Kč ročně.  Při uvažované životnosti tepelného čerpadla 20 – 30 let je zřejmé, že se Vám investice do pořízení tepelného čerpadla vyplatí.

V případě ostatních zdrojů tepla je návratnost investic do tepelného čerpadla výraznější díky větším rozdílům v celkových nákladech (tj. to co ušetříte provozem tepelného čerpadla) a menším rozdílem v pořizovacích nákladech (tj. pořizovací cena tepelného čerpadla v porovnání s jiným zdrojem tepla).

 

Závěr

Je tedy pouze na Vás, jestli zvolíte variantu, která představuje nízké náklady na pořízení (tj. celkové náklady na stavbu budou nižší) s tím, že následně budete platit vysoké účty za vytápění, ohřev vody i provoz, nebo se dáte cestou, kdy na začátku investujete více peněz do pořízení zdroje tepla s tím, že následně již šetříte díky nízkým nákladům na provoz s tím, že za období do 9 let od pořízení má Vaše investice kladné zhodnocení (tj. vrátila se Vám zaplacená investice a nadále šetříte díky minimálním nákladům na teplo a provoz).

Počet komentářů (4) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Automatické kotle jsou stále populárnější

Automatické kotle jsou stále populárnější

16.9.2014 | PR článek | Krby a vytápění

Poptávka po automatických kotlích na pevná paliva roste. Důvodem jsou dotační programy, zpřísňování emisních norem i neochota uživatelů chodit často d... Celý článek

Kondenzační kotel, který nepřehlédnete

Kondenzační kotel, který nepřehlédnete

26.8.2014 | PR článek | Krby a vytápění

Tradiční český výrobce VIADRUS uvedl na trh kondenzační kotel NAOS K4 se zcela originálním designem. Moderní vzhled zajišťuje kompaktní konstrukce s v... Celý článek

Přitopte si!

Přitopte si!

17.12.2013 | časopis Náš útulný byt | Krby a vytápění

Topná sezona již neklepe na dveře, ale vchází dovnitř. Jedním z častých řešení vytápění jsou i krby a krbová kamna. Celý článek

Zima je tady. Jaké doplňkové topení zvolit?

Zima je tady. Jaké doplňkové topení zvolit?

29.11.2013 | PR článek | Krby a vytápění

S naší rodinou jezdíme na chalupu každý volný víkend a také o prázdninách. Snažíme se tam trávit co nejvíce času, aby děti byly v přírodě a my si pořá... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii