Aktivní dům – dům pro lepší život

17.5.2010 | PR článek | Rubrika - Okna a dveře

Aktivní dům – dům pro lepší život

Uvnitř budov trávíme až devadesát procent svého času, a tak velmi záleží na tom, zda budova působí příznivě na naši fyzickou i psychickou pohodu. Příliš málo světla může přispívat ke vzniku depresí, nedostatečná výměna vzduchu pro naše dýchání zase vede ke vzniku a množení alergenních či dráždivých látek.Řešením je aktivní dům – koncept kvalitního a moderního bydlení budoucnosti, který je dostupný již dnes.

obr. 1: Aktivní dům nabízí svým obyvatelům zdravé a pohodlné bydlení, které je současně energeticky úsporné.

Aktivní dům představuje zdravé, pohodlné a současně energeticky úsporné bydlení. Obyvatelé takového domu mají zajištěný dostatečný přísun čerstvého vzduchu a denního světla. Toho je dosaženo použitím střešních oken VELUX, která umožňují přirozený způsob ventilace a jejichž počet a velikost dokáže optimálně distribuovat světlo do interiéru. Navíc umožňují vizuální kontakt obyvatel domu s okolním prostředím, což má pozitivní vliv na psychiku. V neposlední řadě významně přispívají k úspoře energie.

Optimální rozmístění střešních oken VELUX v několika úrovních umožňuje rychlejší výměnu vzduchu při větrání, a tím minimalizaci tepelných ztrát v zimě, v létě naopak během nočního větrání účinné snížení teploty uvnitř interiéru. Přispívá tak k lepšímu komfortu bydlení, neboť díky správné teplotě v obytné místnosti můžeme lépe pracovat, učit se, spát, relaxovat či jinak trávit svůj volný čas.

Tepelnou pohodu ovlivňuje i vhodné energeticky úsporné zasklení, které v zimě výrazně omezuje únik tepla ven z místnosti a v létě snižuje množství tepelného záření, které prochází sklem do interiéru.

obr. 2: Proč platit za energii, kterou spotřebovávají naše žárovky? Střešní okna VELUX přivádí do interiéru přirozené denní světlo, takže není potřeba k prosvětlení místností používat umělé osvětlení. Čím větší prosklená plocha, tím více světla si můžeme dopřát.

obr. 3: Sestavy střešních oken VELUX přivádí čerstvý vzduch do prostor pod šikmou střechou, navíc umožňují neopakovatelný výhled na oblohu, která je jednou plná plujících mraků, jindy hvězd. Střešní okna dávají průchod i hře světelných paprsků, které tak projasňují interiér.

Velkých prosklených ploch, které jsou zdrojem přirozeného denního světla v aktivním domě lze dosáhnout pomocí sestav střešních oken VELUX. Střešní okna jsou nejen „dodavatelem“ světla, ale i tepla ze slunečních paprsků, což můžeme využít v zimním období. V případě, že potřebujeme teplo v domě udržet, stačí střešní okna zastínit předokenní roletou, a tím snížit jeho únik. Zároveň tím automaticky šetříme spotřebu energie na topení. Naopak v teplejších částech roku nadměrné sluneční teplo spolehlivě zachytí venkovní markýza nebo předokenní roleta VELUX. Ta zabrání přehřívání interiéru a zajistí v něm příjemné klima. Venkovní markýza jednoduše a účinně reguluje množství slunečního tepla prostupujícího do interiéru přes sklo až o 90 %. Venkovním stíněním spolu s efektivním větráním v denních i nočních hodinách lze snížit spotřebu energie potřebné k chodu klimatizace na minimum, a tím šetřit náklady na bydlení.

Větrání a stínění lze řídit i automaticky. Technologie domácí automatizace VELUX reguluje větrání a stínění i během nepřítomnosti obyvatel. Po návratu domů tak interiér najdeme v optimální teplotě a plný čerstvého vzduchu. Do domácí automatizace patří i elektricky ovládané střešní okno INTEGRA® nebo elektricky ovládané markýzy a předokenní rolety VELUX.

Koncept aktivního domu představuje zdravé a komfortní bydlení 21. století, které využívá denního světla a čerstvého vzduchu k vytvoření příjemného vnitřního klimatu našeho interiéru a přispívá k úspoře financí za energie potřebné k topení, osvětlení či klimatizaci. Dopřát si ho můžeme již dnes, více informací najdete na www.aktivni-dům.cz.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Výhled i žádaný stín

Výhled i žádaný stín

19.7.2010 | Redakce | Okna a dveře

Vůbec nejefektivnější stínicí technikou jsou předokenní systémy, které zachytí a odrazí až 80 procent slunečních paprsků ještě dříve, než vůbec stihno... Celý článek

Výrazný prvek exteriéru

Výrazný prvek exteriéru

15.6.2010 | Redakce | Okna a dveře

Většina dnešních staveb již počítá s nejrůznějšími opatřeními zvyšující hospodárnost objektu. Stavebníci investují do nákladných solárních kolektorů, ... Celý článek

Několik dobrých rad  pro dlooooouhý život vašich plastových oken

Několik dobrých rad pro dlooooouhý život vašich plastových oken

29.3.2010 | PR článek | Okna a dveře

Za velkou oblibou plastových oken spatřujeme především vysoký komfort a odolnost vůči vnějším mechanickým i klimatickým vlivům. Přesto není na škodu p... Celý článek

TROCAL 88+ - investice do budoucnosti

TROCAL 88+ - investice do budoucnosti

22.3.2010 | PR článek | Okna a dveře

Známé úsloví praví, že lepší je nepřítelem dobrého… Stejně jako v ostatních odvětvích lidské činnosti, tak i v oblasti výplní otvorů – tedy oken a dve... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii