Interiérová stropní svítidla a lustry

11.02.2011 | PR článek | Rubrika - Osvětlení

Vybrat to správné stropní svítidlo či lustr do bytu, nebo domu není až tak lehký úkol jak se na první pohled může zdát. Každý prostor má jinou funkci, každý vyžaduje použití jiných světel. Při výběru centrálního světla je nutné vzít v úvahu užitkovost, vybavení interiéru a též individuální potřeby.

Interiérová stropní svítidla a lustry
Reklama

Osvětlení musí umožňovat správné a bezpečné provádění různých životních úkonů, a zároveň by se měla podílet na vytváření samotné atmosféry-vytvářet náladu,či povzbuzovat k práci. Každé svítidlo či lustr by mělo odpovídat základním pravidlům,které vyplívají ze znalostí o působení světla i barvy. To znamená, že ač každý zákazník sám nejlépe ví jaké světlo požaduje, je vždy lepší přijít do vybraného obchodu a poradit se s odborníkem. Pokud se budeme zajímat o tvar či funkčnost světla, máme nepřeberné možnosti výběru a vybírat můžeme z těchto základních typů osvětlení:

Bodová světla - dnes velice oblíbená varianta osvětlení pro interiéry, jsou praktická, lze je dle potřeby natáčet různými směry.je možnost je instalovat jako zapuštěné do sádrokartonu v předem připravených, v provedením pevném nebo výklopném,oblíbené jsou i tyčové závěsné stropní systémy.

Přisazená, zapuštěná stropní světla- jsou s uživatelského hlediska nejpraktičtějším typem světla, nejběžněji se užívají v místnosti s minimální světelnou výškou. Zapuštěná světla jsou velice módní a neustále si získávají stále více obdivovatelů, jsou elegantní přitom nenápadný a tvoří luxusní vzhled. Jejich jedinou nevýhodou je jejich nepříliš intenzivní zdroj světla, tudíž se povětšinou používají ve větším množství.

Lustr - nejtypičtějším představitelem závěsných svítidel.
Je klasikou mezi veškerými svítidly, jeho historie sahá až do 16. století. Dodnes patří k druhům osvětlení, jejichž nabídka nám neustále umožňuje dokonalý výběr do již sestavených interiéru. Nejčastěji jsou využívány v místnostech typu Obývacího pokoje, nebo ložnic, občas se vyjímají i v dětských pokojích. Z pravidla jsou kovové a zdobené křišťálovými ověsky, další typ lustru je rustikální (selský), ty kombinují kov s dřevem. V nabídce pak najdeme i různé druhy stínítek (sklo, textil, plast)

Důležitá je i intenzita osvětlení, ta se udává v luxech (Lx)-vybírá se dle účelu osvětlení, například na pracovní plochu by mělo dopadat světlo s intenzitou alespoň 300 Lx. Kdežto v obytných místnostech postačí pouze 50 až 100 Lx.

A konečně se dostáváme k samotné barvě zdroje. Barva je dána teplotou chromatičnosti udávanou v kelvinech. Označení zdroje například 940 značí následující:
Číslo 9 znamená kvalitu vnímání barev za použití dané zářivky (žárovky) pro obytné místnosti vybíráme zdroje s minimálním číslem 8.
Číslo 40 je barva světla v Kelvinech.

Reklama
Reklama

Související články

Zelená elektřina pro ekologicky smýšlející lidi

27.05.2020 | Osvětlení

Jako majitelé rodinného domu máte jistě snahu utrácet co nejméně peněz za energie. Jenže cena by neměla být jediným aspektem. V dnešní době je stále… Celý článek

Tipy pro nákup vánoční světelné výzdoby

28.11.2019 | Osvětlení

Vánoce bez záplavy světýlek si dovede představit málokdo. Ať už vám Vánoce rozzáří svítící ozdoby na vánoční stromek, světelné dekorace do okna,… Celý článek

Jak na dostatek světla v interiéru

11.03.2019 | Osvětlení

Správně osvětlený interiér na nás dýchá naprosto jinou atmosférou než ten, kde jsme jeho správnému výběru a rozmístění nevěnovali potřebnou pozornost… Celý článek

Smart osvětlení: BasicDIM Wireless, chytré bezdrátové ovládání svítidel Zumtobel a Thorn

24.01.2019 | Osvětlení

Skupina Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexního řešení osvětlení, na podzim rozšířila portfolio značek Zumtobel a Thorn o několik… Celý článek

Reklama
Reklama