Jak vybrat vhodnou venkovní dlažbu?

10.9.2010 | PR článek | Rubrika - Stavba

Jak vybrat vhodnou venkovní dlažbu?

První co na Vás zapůsobí při pohledu na rodinný domek, je celkový dojem, jež u Vás vyvolá. Není to pouze stavení samo o sobě, které Vás zaujme, ale je to i úprava jeho okolí, vzhled a uspořádání zeleně a prostředí, do kterého je zasazeno. Ovšem nemalou zásluhu na celkovém vzhledu má i fakt, z jakého materiálu je příchozí, či příjezdová komunikace. To vše vytváří jednotu, která může být harmonická, ale i nekompaktní. Právě vstupní komunikace je jakousi branou do většiny obydlí. Nesmíme zapomínat, že právě tento prvek již vytváří domov.

Dnešní trh nabízí stále více možností a rozmanitosti v jakémkoliv druhu sortimentu, nejinak je tomu u nabízených stavebních materiálů a to samé platí i u materiálů vhodných k zušlechtění komunikací či teras. Je možné nechat si vyložit okolí Vašeho domu, dřevem, pískovcem, hliněnou keramikou, dřevoplastem, laminátovými deskami, či se držet fádního asfaltu.

Výhoda betonové dlažby

Pokud ovšem chcete přirozený, klasický a zároveň pestrý vzhled je vynikajícím řešením venkovní dlažba vyráběna z betonu. Tato dlažba působí přirozeně, kompaktně, na údržbu je bezproblémová a můžete si vybrat z velikého množství tvarů, barev či colormixů.

Dlažba je dnes každodenní součástí našeho života, potkáte ji na parkovištích obchodních center, je položena v ulicích našich měst či obcí. Již dávno nemusí vypadat jako obyčejné „Íčko“, ale je tvarově různá a pestrá. Dlažba dnes v ulicích našich měst nahrazuje dříve tak obvyklí asfalt. Důvod je jednoznačný, dlažby má oproti asfaltu mnoho výhod. Je snadnější na pokládku, je rozebíratelná a tedy snáze opravitelná, neodvádí vodu do kanálu, ale předává ji svému okolí a je vyráběna mnohem ekologičtěji než asfalt.

Další nespornou výhodou venkovní dlažby je její přirozená odolnost vůči klimatickým podmínkám, především mrazu. Pokud je kvalitně vyrobena a dodatečně ošetřena je také zvýšena její odolnost proti chemickým posypům. Kupříkladu dlažba společnosti DITON je dvouvrstvá a je opatřena ochranou emulzí PRIME PROTECT, která posiluje ochranu dlažby vůči všem jmenovaným faktorům a dodává dlažbě další schopnosti v podobě omezení tvorby vápenocementových výkvětů, snížení možnosti znečištění dlažby, dodává dlažbě lepší samočisticí schopnosti a větší bezpečnost proti skluzu.

Pevnost dlažby

Dlažbu můžeme na našem trhu najít v různých tvarech. Zde je víceméně na každém, jestli si vybere dlažbu zámkovou, ta která do sebe tvarově zapadá (ÍČKO, VLNKA, TERČÍK, TESELA, …), či kupříkladu dlažbu plošnou (30x30, 50x50), nebo skládanou (PARKETA, KOSTIČKA). Důležité je, aby bylo ještě před zakoupením jasné, jakému zatížení bude dlažba muset čelit. V případě dlažby neurčuje její pevnost tvar, ale její výška. Společnost DITON vyrábí dlažby o šířce kamene 4, 5, 6, 8, 10, 15 centimetrů. Samozřejmě čím je kámen dlažby vyšší, tím je dlažba určena pro větší zatížení.

Pokládka dlažby

Odolnost proti zatížení ale nelze odvíjet pouze od rozměrů dlažby, ale i od geologického složení podloží, na kterém bude dlažba ležet. Je dobré ho znát a přizpůsobit mu provedení podkladových vrstev. Pokládka je velice důležitá pro budoucí životnost dlažby! Je nutné se ji zhostit s co největší zodpovědností. Není vhodné pokládat dlažbu do betonového lože, kde betonová dlažba nemůže dále pracovat a neumí odvádět vodu. Tím vzniká větší riziko vznikání vápenocementových výkvětů.

Při samotné pokládce odebírejte dlažbu vždy z více palet najednou. Dosáhnete tím lepšího vzhledu, co se barev týče. Obzvláště vhodné je držet se tohoto pravidla při pokládce dlažby, která je vyráběna v colormixu.

Dnes je možné dlažbu pokládat jak ručně, tak i strojově. Strojní pokládka je vhodná při dlážděných velkých ploch, jako jsou parkoviště či nakládací plochy u logistických center. Pokud zákazník ví, že pokládka bude prováděna pomocí mechanických strojů, je nutné upozornit na to svého obchodníka a ten zajistí specifické položení dlažby na palety.

Dlažba je dnes moderním doplňkem každé zahrady, domu a města. Je možné si vybrat ze široké škály nabízeného sortimentu nejen dle tvaru dlažby, ale i její barvy. Až se příště budete rozmýšlet čím zpestřit okolí svého domu, neváhejte a zkuste využít betonovou dlažbu. Třeba tu od společnosti DITON.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Roto Sunroof - dokonalá integrace a lákavý vzhled

Roto Sunroof - dokonalá integrace a lákavý vzhled

20.9.2010 | PR článek | Stavba

Společnost Roto představuje v Kolíně nad Rýnem se svým integrovaným střešním solárním systémem Roto Sunroof kompletní sortiment produktů pro získávání... Celý článek

RADOSTI SE STŘECHOU - 10 OTÁZEK + 10 ODPOVĚDÍ

RADOSTI SE STŘECHOU - 10 OTÁZEK + 10 ODPOVĚDÍ

17.9.2010 | PR článek | Stavba

Při výběru vhodné krytiny je důležité zvolit správný typ pro daný objekt, zohlednit minimální spád, tvar střechy, únosnost krovu, prostředí, ve kterém... Celý článek

KMB SENDWIX: Postavit zdi zvládne i zručný laik

KMB SENDWIX: Postavit zdi zvládne i zručný laik

6.9.2010 | PR článek | Stavba

Vápenopískové zdicí prvky patří mezi moderní stavební materiály používané jako vnitřní i obvodové zdivo, pro nosné, dělicí i výplňové konstrukce. Jeji... Celý článek

Střecha: Ochranný štít pro váš dům

Střecha: Ochranný štít pro váš dům

2.8.2010 | PR článek | Stavba

STŘECHA chrání váš dům jako štít a zároveň ho zdobí jako koruna. Představuje nejdůležitější část jeho konstrukce, která 24 hodin každý den v roce musí... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii