Reklama

Čistý domov bez chemie

14.02.2017 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Jste zastáncem úklidu bez chemie? Neradi ničíte životní prostředí? Pak jistě oceníte naše rady, jak na úklid bez chemie. Jsou jednoduché, levné a všechny potřebné suroviny máte doma ve spíži. Ročně tak můžete ušetřit tisíce za chemické čistící prostředky, které nahradí ověřené metody našich babiček.

Čistý domov bez chemie
Reklama

Jak na vodní kámen

Nejlepším pomocníkem při odstraňováni vodního kamene je horká voda a ocet. Pokud vás trápí vodní kámen v toaletě nebo rychlovarné konvici použijte ocet. Ideální je nalít do konvice trochu octa a dát vařit. Když voda dovře, vylijte ji do toalety a nechte působit. Stejně tak působí také citronová šťáva.

Co na prokleté připáleniny

Starý a léty ověřený způsob, jak na připáleniny je hrubozrnná kuchyňská sůl. Stačí dát připálený hrnec nebo pekáč na plotnu s trochou vody a dát vařit. Poté přidejte hrubozrnnou sůl a pořádně míchejte, aby sůl ze dna odstranila všechnu připáleninu.

Podlahy a otisky ručiček

Máte doma nezbedné dětičky, které rády osahávají všechen nábytek i podlahy, které se pak na slunci objevují plné dětských otisků? Na tento problém použijte studený černý čaj. Jednoduše jím nábytek a podlahy umyjte, jako běžným čistícím prostředkem a vyleštěte suchým hadříkem. Uvidíte, jak snadno všechny otisky zmizí.

úklid bez chemie

 

Zašlá podlaha a prach

Voda s rostlinným olejem je dokonalý přírodní prostředek na leštění nábytku a podlah. Směs vody a oleje si nalijte do rozprašovače a nábytek jím postříkejte a ihned vyleštěte suchým hadříkem. Pokud chcete, aby vám nábytek a podlaha po úklidu voněla, použije esenciální vonný olej místo klasického rostlinného.

Co s koberci a sedačkami?

Ideálním čistícím přípravkem na čalounění a koberce je octová voda a sůl. Pokud chcete použít octovou vodu nejprve koberce nebo čalounění dobře vyluxujte a poté kartáčkem a trochou octové vody vyčistěte celý povrch. V případě soli posypte koberec solí a nechte ji přes den zašlapat do koberce. Druhý den pak koberec vyluxujte.

Lesklá okna bez chemie

Nejlepší pomocníci při leštění oken jsou cibule, černý čas a přírodní mýdlo. Pomocí rozkrojené cibule snadno odstraníte z oken i zašlou špínu. Černý čaj okna perfektně vyleští a přírodní mýdlo s kapkou citronové šťávy okna dokonale odmastí.

Trouba a varná deska bez špíny

Troubu vyčistíme ta, že do ní dáme trochu vody a posypeme kuchyňskou solí. Necháme přes noc působit a ráno pomocí hrubšího kartáče nebo houbičky odstraníme nečistoty pryč. Pokud vás trápí kruhy od hrnců na varné desce, snadno si s nimi poradí cibulová šťáva. Po 12 hodinách působení šťávy skvrny zmizí.

úklid bez chemie

Čistý dřez i vana

I na tyto části domu vyčistíte velmi snadno přírodní cestou. Na zapáchající odpady stačí tři sáčky do pečiva nebo jedlé sody, které nasypete do odpadu a zalijete octem. Necháte vyšumět a poté zalijete horkou vodou. Na zažloutlé skvrny postačí kašička z octa a soli, kterou necháte deset minut působit na postiženém místě. Rezavé skvrny odstraní zase octová voda.

Zdroj fotografií: freepik.com  

Reklama
Reklama

Související články

2 jednoduché kroky k bezproblémově zvládnuté revizi kotle

24.09.2020 | Tipy a rady

To, že je alespoň jednou ročně nutné nechat si zkontrolovat funkčnost a bezpečnost vašeho plynového kotle, asi víte. Pokud revizi kotle neprovedete,… Celý článek

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Reklama
Reklama