Co je příspěvek na bydlení?

31.03.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Se zvyšujícími se nájmy, náklady na energie nebo vytápění mohou mít rodiny s nižším příjmem problém s jejich placením. Pro takové rodiny je tu příspěvek na bydlení od státu. Co přesně to je?

Co je příspěvek na bydlení?
Reklama

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, která je určena těm, kdo mají nízké příjmy. Nezaměňujte si ho ale s doplatkem na bydlení, který patří mezi dávky v hmotné nouzi. Pro oba platí jiná pravidla.

 

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

O příspěvek na bydlení mohou žádat všichni, jak rodiny, tak jednotlivci, jejichž příjem je nižší než náklady na bydlení, a to o celých 30 %. Pro Prahu je to o 35 %. Splnit musíte i to, že nemovitost musíte vlastnit nebo být nájemcem a mít v této nemovitosti přihlášen trvalý pobyt.

 

Pokud jsou vaše příjmy nižší, než je životní minimum, bude se jako rozhodný příjem počítat právě výše životního minima. Pro jednotlivce je v roce 2020 ve výši 3 860 Kč (částka platná od dubna 2020).

 

Jak se posuzuje příjem?

Tzv. rozhodný příjem, podle kterého se bude posuzovat váš nárok na příspěvek na bydlení, je váš čistý příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Do rozhodného příjmu se ale také započítá podpora v nezaměstnanosti, dávky plynoucí z nemocenského pojištění, jako je nemocenské, mateřská nebo ošetřovné, dále také důchod, rodičovský příspěvek a také příspěvek na dítě.

 

Posuzují se všichni v domácnosti

Při posuzování nároku se budou úředníci řídit nejen vaším příjmem, tedy příjmem žadatele, ale počítat se budou příjmy všech členů domácnosti. Rozhodující je, zda mají hlášen trvalý pobyt na stejné adrese. Jinými slovy: Započítají se i příjmy toho, kdo s vámi v současné chvíli nebydlí, ale má u vás nahlášený trvalý pobyt.

 

Jak se posuzují náklady na bydlení?

Pro získání nároku na příspěvek je potřebné posoudit i náklady na bydlení. Mezi ně patří náklady na energie, vytápění, vodné a stočné a případný nájem. Výše příspěvku se následně odvíjí od výše celkových průměrných nákladů na bydlení stanovených státem. Ty jsou stanoveny podle počtu osob v domácnosti a velikosti obce.

 

Jak se vyplácí příspěvek na bydlení?

Příspěvek vám může být vyplácen maximálně 84 měsíců. Částka, která vám bude přiznaná, se vyplácí vždy jednou za měsíc, nejpozději do konce měsíce následujícího po tom, za který vám příspěvek náleží.

 

 

 

Zdroj fotografie: Unsplash.com

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dokáže sůl v domácnosti?

27.07.2020 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

Škodí 5G síť? Nebo je to výmysl dezinformačních webů?

29.06.2020 | Tipy a rady

V souvislosti s koronavirovou pandemií jsme se ve světě setkali i s tím, že lidé ve strachu o své zdraví zapalovali a ničili vysílače 5G sítě. Celý článek

Jak si udělat doma perfektní pánský salónek

15.06.2020 | Tipy a rady

Pánský salónek, „man cave“ nebo zašívárna, útočiště, studovna, náhradní ložnice, předělaná garáž, podkroví kůlna nebo suterén…téhle části domu se… Celý článek

Koberce jako jeden z nejlepších dekorativních prvků interiéru

05.06.2020 | Tipy a rady

Koukáte na vzhled vašeho interiéru a pořád vám v něm něco schází? Něco, co by ho dovedlo k dokonalosti? Někdy stačí opravdu jen vyladit detaily a… Celý článek

Reklama
Reklama