Instalace sprchového koutu

23.02.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Vanu, nebo radši sprchový kout? Je to často otázkou osobních preferencí. Pokud jde o spotřebu vody, je sprcha jednoznačně výhodnější: o třetinu menší spotřeba vody se odrazí v rozpočtu domácnosti. Všechno ostatní záleží jen na Vás. Vany i sprchové vaničky jsou nabízeny v řadě barevných odstínů a v řadě tvarů. Co se týká materiálu, máte možnost volit mezi akrylátem a smaltovanou ocelí. Akrylátové vany mají lepší tepelně izolační vlastnosti, tedy udrží vodu déle teplou. Smaltované ocelové vany jsou zase méně náchylné k poškrábání.

Instalace sprchového koutu
Reklama

Vanové nosiče jsou buď vyrobeny z polystyrenu, nebo jako kovové konstrukce na nožkách. Polystyrenové nosiče jsou nejjednodušší variantou, nelze je ale použít na všechny podklady. Výhodou kovových nosných konstrukcí je to, že mají výškově nastavitelné nožky, díky nimž je sprchovou vaničku možno horizontálně vyrovnat na každém podkladu. Zde Vám ukážeme montáž kovové konstrukce. Sprchové kabiny jsou vyráběny v různých provedeních, např. ze skla nebo plexiskla. Jejich konstrukce se typ od typu liší a je proto nutné postupovat přesně podle pokynů k instalaci.

Nejdříve zavřete hlavní uzávěr vody. Demontujte a odstraňte starou sprchovou kabinu a/nebo vanu. Tip pro vás: ve dvou se sprchová vanička a kabina montuje podstatně snáze.
Nainstalujte odtokovou armaturu na novou sprchovou vaničku a našroubujte odtokové sítko.
U hlubších sprchových vaniček navíc připojte přepad a spojte ho prostřednictvím propojovací trubky s odtokem.

Na odpad našroubujte odtokovou trubku s těsněním a natočte ji ve směru odtoku vody / hlavního odpadu.
Nosnou konstrukci s nastavitelnými nožkami upevněte pod sprchovou vaničku.

Nastavte polohu sprchové vaničky a případně vaničku vyrovnejte. Překontrolujte pomocí vodováhy.
Odtokovou trubku napojte na odpadovou flexi hadici a pak na hlavní odpad.

Nožky zafixujte na zemi hotovou maltou. Nožky můžete ještě dodatečně zajistit přichycením ke stěně pomocí speciálních úchytek.
Kovové sprchové vaničky musí vždy uzemnit elektrikář!

Vaničku obezděte. Vyřízněte obklad odpovídající velikosti ze sádrokartonu nebo pórobetonu a přizděte ho. Nechte revizní otvor, aby bylo možné dostat se k odpadu.
Potom sádrokarton nebo pórobeton obložte. Revizní otvor zakryjte k tomu určenými dvířky.

Stěnové profily sprchové kabiny namontujte jako první. Zkontrolujte, zda jsou profily umístěny rovně. Otvory do obkladů vrtejte vrtačkou bez příklepu. Nalepením pásky v místě, kde vrtáte, zabráníte sklouzávání vrtačky.
Namontujte rám a pevné prvky umístěné ve stěně propojte se stěnovým profilem a vše vyrovnejte.Teprve potom dotáhněte všechny šrouby.
Dveře zavěste do pevně namontovaného rámu a vyrovnejte je. (Rozdílné typy kabin mohou vyžadovat jiný postup montáže.)

Zatěsněte všechny styčné plochy mezi konstrukcí kabiny a obkladem i všechny dilatační, rohové a ukončovací spáry např. sanitárním silikonem. Spáry vyhlaďte palcem namočeným v prostředku na nádobí.
Sprchovou armaturou s krásným designem, kterou umístíte do sprchového koutu, svou práci korunujete.

Se všemi materiály pracujte podle pokynů výrobce a v souladu s pokyny na zpracování.

Čistější spáry

Těsnicí spáry u sprchy nebo vany jsou v koupelně častým problémem. Voda se v těchto místech drží delší čas, po určité době se často objeví plísně. Pak je jen jedna pomoc: spáry musí být předělány.

1. Táhněte nožem podél spáry a odstraňte starou vrstvu silikonu (nejsnáze to jde speciálním nožem).
2. Podklad vyčistěte velmi pečlivě, abyste odstranili i poslední plísňové póry. Zbytky silikonu můžete odstranit speciálním přípravkem, který je k tomu určený.
3. Je-li podklad suchý, zbavený mastnoty i prachu, oblepte spáry z obou stran samolepicí malířskou páskou.
4. Pokud jsou spáry velmi hluboké, můžete do nich případně vložit kulatý PE profil. Ušetříte tak spárovací hmotu.
5. V silikonové kartuši prořízněte otvor odpovídající šířce spáry a spáru zcela zaplňte. Používejte sanitární silikon. Je odolný proti vodě a obsahuje látky působící proti plísním.
6. Potom silikon uhlaďte špachtlí nebo jednoduše prstem. Prst si předtím namočte v prostředku na nádobí!
7. Po uhlazení spár strhněte lepicí malířskou pásku šikmo dozadu směrem od spáry.

Reklama
Reklama

Související články

Jak zatočit s chlupy po mazlíčcích v interiéru

12.03.2019 | Tipy a rady

Vlastnění domácího mazlíčka je spojeno nejen se zábavou, ale i se starostmi o něj. Kromě společných procházek a hraní si s ním je třeba počítat i se… Celý článek

Aby byl pelíšek pro psa dokonalý

12.03.2019 | Tipy a rady

Kdyby nám psi mohli odpovědět, jistě by řekli, že nejlíp se jim spí v naší posteli. Bohužel pro ně, kromě nás, partnera a případných dětí se do… Celý článek

Co dokáže sůl v domácnosti?

11.03.2019 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

3 kroky, jak koupit nový nábytek levněji a pohodlněji

08.03.2019 | Tipy a rady

Nákup nábytku může být zdlouhavý a náročný proces, který má navíc poměrně výrazný vliv na vaši peněženku. Pokud se chcete všem starostem vyhnout a… Celý článek

Reklama
Reklama