affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Tipy pro výběr matrace

23.02.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Při výběru matrace je nejdůležitějším kritériem pohodlí Vašich zad. Matrace musí být dostatečně tvrdá, což znamená, že velmi záleží na Vaší hmotnosti. Těžší člověk se tedy vyspí lépe na tvrdší matraci, zatímco lidé s nižší hmotností by měli sáhnout po matraci měkčí. Dáme Vám několik tipů, jak správně vybírat.

Tipy pro výběr matrace
Reklama

Matrace má tu správnou tvrdost, pokud se do ní při poloze na boku ramena a kyčel zanoří tak hluboko, aby páteř ležela rovně. Pokud je matrace příliš měkká, nebude páteř narovnaná a Vám se bude hůře obracet. Pokud je naopak příliš tvrdá, nebude se Vám na ní ležet pohodlně a budete mít tendenci se neustále převalovat. V poloze na zádech byste měli být schopni prostrčit pod bedry dlaň.

Pokud to jde příliš snadno, je mezera mezi matrací a tělem příliš velká a matrace tudíž tvrdá. Pokud to naopak jde těžko, je matrace příliš měkká.

Matrace by měla být nejméně o 10 cm delší než Vy a dostatečně široká. Tak, abyste na ní pohodlně spočívali lokty, když ležíte na zádech s rukama podél těla.

V průběhu noci tělo vyloučí v průměru 2 - 5 decilitrů potu. Matraci můžete proto před provlhnutím chránit použitím pratelné vrchní matrace. Pokud se hodně potíte, je pro Vás dobrým řešením matrace čalouněná vlnou nebo bavlnou, protože účinně saje pot.

Pro matraci také musíme zvolit vhodný rošt. Můžete si vybrat i polohovatelný, který můžete zvedat a snižovat.

Po nějaké době začne povrch matrace vykazovat mírné, avšak přirozené změny. Kvalitu matrace tyto změny sice neovlivňují, dá se jim nicméně zabránit pravidelným obracením a kartáčováním matrace.

TYPY MATRACÍ


Pružinové matrace


Pružinová matrace nemá pevný rám, a proto musí ležet v posteli s lamelovým nebo polohovacím roštem. Skrývá v sobě různé druhy pružin a zpravidla ji lze obracet. Pravidelné obracení prodlužuje její životnost.

Vrchní matrace


Vrchní matrace zvyšuje pohodlí, a navíc dokáže absorbovat pot, čímž se prodlužuje životnost vlastní matrace. Lze ji jednoduše prát a sušit.

Pěnová matrace


Pěnové matrace se vyrábějí z jedné nebo několika vrstev pěny. Jejich výhodou je pružnost a většina z nich je vhodná do polohovatelných postelí. Ukládají se na lamelový rošt, nejlépe s pružnými lamelami. Jednoduchá pěnová matrace se hodí i jako lehká přenosná postel pro hosty. Matrace z vrstvené pěny, tzv. sendvičové matrace, splňují všechny nároky na zdravé spaní.

Reklama
Reklama

Související články

Jaké chyby děláme při zařizování obýváku a jak se jim vyhnout

25.04.2019 | Tipy a rady

Češi jsou odjakživa různorodé osobnosti. A to platí i o našem vkusu při zařizování svých domovů. Někteří z nás vědí, jak vše sladit tak, aby nám… Celý článek

Dobijte si energii s barvami. Co třeba se žlutou a oranžovou

25.04.2019 | Tipy a rady

Západ slunce, letní večery, slunečnice, ale také pomeranče či citrony. Co tyto vjemy spojuje? Pozitivita, která tyto dvě barvy, žlutou a oranžovou,… Celý článek

Správně řešená dispozice domu je nutnost. A my vám poradíme, jak na ni

25.04.2019 | Tipy a rady

Velké prostory nikdy nebudou zárukou, že bude vaše bydlení komfortní, pokud jej správně dispozičně nenaplánujete. Víte, na co musíte při dispozičním… Celý článek

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Reklama
Reklama