Reklama

Zařizujete šatnu? Poradíme vám jak na to!

10.10.2018 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Neexistuje snad člověk, který by měl jen jednu sadu oblečení a nepotřeboval proto šatní skříň či šatnu. Naopak, v dnešní době začíná být znovu módou vyhrazovat pro oblečení celé místnosti.

Zařizujete šatnu? Poradíme vám jak na to!
Reklama

Jaké máme možnosti?

Vybrat si můžete mezi šatní skříní a samotnou šatnou. Šatní skříně volte zejména u úspornějších dispozičních řešení. Naopak šatny nabízejí větší komfort a soukromí. Pokud máte dost místa, je ideální postavit v domě šatny dvě. Jednu u vchodu a jednu u ložnice. Pokud máte děti, rozhodně se hodí udělat samostatnou šatnu jen pro ně.

Vchodová šatna, tedy vlastně jen botník, věšák na kabáty a pár zásuvek na drobnosti, nemusí být nijak velkoryse řešena. Úplně stačí otevřená komora s věšáky a zásuvkami. Skříň na kabáty by měla být vysoká minimálně 130 cm. Počítejte s tím, že do této šatny se budou odkládat spíše sezonní svršky (kabáty a bundy) a věci na ven. Není špatný nápad zahrnout do řešení i místo na krabice s klobouky či věšáček na klíče a jiné důležité drobnosti. Skříň volte raději otevřenou, než uzavíratelnou. Dejte také pozor na dostatečné větrání, případně důsledné oddělení jednotlivých kusů oblečení. Vhodné je také instalovat do chodby zrcadlo, sloužící k poslednímu kritickému upravení svého vzhledu před odchodem ven.

šatna

Druhým typem je ložnicová šatna. Tedy šatna, kam dáte veškeré oblečení, které právě nenosíte, místo kam uložíte pyžama, osušky, šperky a další věci. Šatní skříň v ložnici má mnoho výhod – oblečení je po ruce a postel můžete použít jako odkládací plochu. Na druhou stranu je ale i v lecčems poněkud nepraktická – opticky ložnici zmenšuje a ta pak může působit stísněným a nepříjemným dojmem. Pokud šatní skříň přeci jen zvolíte, berte raději uzavíratelný typ, jednak aby se na oblečení neprášilo a pak také aby celá místnost nepůsobila jako sklad.

šatna

Šatna jako samostatná místnost je komfortnější, ale i nákladnější. Ideální je koncipovat šatnu do chodby mezi ložnicí a koupelnou. A to samé platí i u dětského pokoje a dětské šatny. Šatna by měla být široká minimálně tři metry (pokud počítáme s jednou řadou regálů, skříní z obou stran a prostorem na převlékání). Ideální je volit právě typ „chodby“ s regály po obou stranách. Pokud budete jen trochu chytře šetřit místem, nemusí šatna zabrat ani nijak velký prostor. Kombinujte skříně s tyčí s ramínky na zavěšení šatů a kabátů a police s krabicemi na spodní prádlo, pásky a jiné doplňky. Tyče můžete mít ve dvou řadách nad sebou se sklopným mechanismem. Tím ušetříte mnoho místa. Dveře volte raději posuvné. Sice uvidíte vždy jen na půlku skříně, ale dveře otevírací zase zabírají zbytečně mnoho místa a mohou u převlékání překážet.

Osvětlení v šatně

Světlo volte přirozené, ale skříně uzavírejte – vlivem slunečních paprsků mohou barvy na šatech vyblednout a udělat ošklivé fleky. Pokud si můžete vybrat, volte raději severovýchodní a severozápadní okna s jemným rozptýleným světlem. Jižnímu směru se vyhněte úplně. Pokud chcete světlo umělé, použijte LED pásky. Jsou úsporné a nevydávají teplo. Osvětlení neinstalujte dozadu ale spíše dopředu, aby vás světla při hledání oblečení neoslňovala.

Doplňky do šatny

Dobrý nápad je také instalovat do šatny koš na špinavé prádlo. Ovšem vyhněte se pračkám či sušičkám – ty mění klima a oblečení by vám mohlo začít plesnivět. Koberec na podlahu také není vhodný, velmi dobře se v něm totiž drží roztoči a prachová částice. Spíše zvolte vyhřívanou podlahu, aby vám na druhou stanu, netáhlo na nohy.

šatna

U šaten je lepší než nad krásou uvažovat nad praktičností. Ale není žádný problém skloubit praktičnost a eleganci tak, aby šatna byla ozdobou bytu a přitom byla praktická a účelná.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Reklama
Reklama

Související články

Projekty moderních bungalovů vás mile překvapí!

14.01.2021 | Tipy a rady

Pod pojmem bungalov rozumíme přízemní, tedy jednopodlažní rodinný dům. Tudíž bezbariérový, což uvítají nejenom tělesně postižení, ale všichni, kteří… Celý článek

Jak uspořádat obývací pokoj i v malém bytě tak, aby byl pohodlný?

14.01.2021 | Tipy a rady

Dominantou obývacího pokoje ve většině případů bývá sedací souprava či pohovka. Ovšem problém s výběrem tohoto nábytku může nastat zejména, pokud… Celý článek

Bydlete v atraktivní části Prahy. Developerský projekt Na Vackově přináší 272 bytů

14.01.2021 | Tipy a rady

Praha 3 – Žižkov je velice specifická část hlavního města s nezaměnitelnou atmosférou. Developerský projekt Byty u parku Na Vackově vyrůstá v… Celý článek

Betonový plot je nejen ochranou, ale i ozdobou

13.01.2021 | Tipy a rady

Zušlechťování domu a zahrady je sice někdy nákladné, ale přináší to vždy pocit radosti, protože za sebou vidíte plody svojí práce a každý den vám… Celý článek

Reklama
Reklama