Reklama

Úspora místa

29.12.2010 | časopis Náš útulný byt | Rubrika - Úložné prostory

Úložné prostory, jako jsou vestavěné i volně stojící skříně, komody i police, tvoří nedílnou součást každého bytového zařízení i v dnešním minimalistickém trendu. (Zdroj - Náš útulný byt)

Úspora místa
Reklama

Vestavěné skříně

Rozmach vestavěných skříní můžeme na trhu sledovat více než deset let. Jejich výhodou je maximální využití prostoru na ukládání věcí. Nepoužívají se pouze v ložnicích na oblečení, ale slouží i v předsíni místo botníku nebo v koupelně či technické místnosti na úklidové prostředky. Najdeme je také v obývácích, kde plní funkci knihovny, nebo jsou konstruovány jako celé stěny, do kterých je pak ukryta televize a další přístroje. V kuchyni se používají jako potravinové skříně.
Hlavní výhodou „vestavek“ je, že korpus nepůsobí jako velká hmota, ale naopak splyne se stěnou nebo vyplní niku a opticky neruší. Další výhodu představuje vyžití prostoru bez zbytečných zákoutí, kde se usazuje prach. Vestavěné skříně zabírají velkou plochu, kterou je třeba při návrhu esteticky využít a sladit s ostatním nábytkem. Pokud použijeme výrazné materiály, stane se skříň dominantou celé místnosti. Snažte se velké plochy „rozbít“ výplní z matného nebo barevného skla. Použít se dají i barevné lamino desky, dýha nebo odolný laminát. Se zrcadlem zacházejte opatrně, je třeba pečlivě zvážit, kde může být a jak s ním bude skříň jako celek působit. Do stylových interiérů se používají i netradiční výplně – bambus, děrované desky, papírový koberec a další. Nebo nechte skříň splynout s okolní stěnou a vyberte např. bílou barvu. Skříň pak působí kompaktně a v podstatě si jí v interiéru nevšimnete.

Zkosené střechy
Neexistují žádné problémové místnosti, jen špatné plánování! Tyto posuvné dveře nezaberou ani milimetr místa navíc. Jsou vyrobeny na míru a lze si objednat různá provedení, například ze skla, ze dřeva, z pletených přírodních materiálů, dveře je možné přelepit tapetou, potáhnout látkou nebo dotvořit individuálním fototiskem. Vnitřní uspořádání regálů a jiných prvků je také variabilní. (Foto: Cabinet)

Policový systém je do dětského pokoje vhodnou variantou. Získáme tak přehled nad učebnicemi, hračkami a dalšími drobnostmi. Když jsou regálky větší, můžeme je zaplnt i košíky nebo plastovými boxy na hračky. (Foto: Alax)

Poměrně často se při plánování úložných prostor zapomíná na úklidové a čisticí prostředky. Mop, koště, vysavač, prací prostředky, žehlička a podobně by měly mít své stálé místo, které se ideálně nachází v komoře, ve skříni na chodbě nebo v technické místnosti. (Foto: Hettich)

Jediným mávnutím křídel
Tento stolek vypadá, jako by se chystal vzlétnout, a také se tak chová. Patentovaný stůl se po použití sklopí a je potom pouze 8 cm hluboký. Konstrukce je z chromovaného kovu, deska bílá nebo s ořechovou dýhou, výška 75,5 cm, ø 125 cm. (Ligne Roset)

Běžný psací stůl by chodbu úplně zaplnil. Tato varianta psacího koutu do rohu umožňuje přidat po stranách ještě řadu různých poliček, botník se zrcadlem a tyč na oděvy. Kdo boty a svrchní oděvy raději nevystavuje na odiv, může před regály namontovat ještě posuvné panely nebo dveře, které tento montážní systém také nabízí (Element System). Bílá čela nábytku působí před fialově natřenou stěnou elegantně a moderně. Na nástěnný hák můžete ještě pověsit skládací židli.

Koupelnová sada Renova Nr. 1 Plan byla koncipována speciálně pro malé místnosti. Klozetová místa hluboká jen 48 cm ušetří ve srovnání s běžnými sanitárními předměty až 15 cm. Další prostor uspoří v koupelně vana, která se vzadu zužuje. (Vše Keramag)

Ložnice venero má mnoho promyšlených detailů, jako je například osvětlení, možnost dodatečně změnit výšku lůžka, úložný prostor za čelem postele nebo polohovatelná deska u nočního stolku, která se rázem změní ve snídaňový stolek. (Home Style)

Stylová komoda z řady Ferdinand nabízí tolik zásuvek, že nebudete vědět, čím je naplnit. (22 462 Kč, Brik)

Dostatek úložného místa v předsíni zabrání pohazování šatstva po bytě. Úklid pak nebude žádný problém. Myslete také na to, že i návštěva si potřebuje odložit oděv. Měli byste jí pár věšáčků vyčlenit. (Home Style)

Kdo se rád před spaním podívá na pěkný film, ale nechce, aby televize byla dominantou ložnice, může ji schovat za posuvné dveře. (Foto: Hettich)

Dveře vestavěných skříní nemusejí být vždy v supermoderním designu. Můžeme je mít i z dýhy v rámové konstrukci doplněné sklem a jemnou textilií. Rázem získáme jiný styl interiéru. (Foto: Libovický)

Světelná šatní tyč
Šatní tyč se zářivkovým osvětlením se ovládá pomocí kolébkového vypínače nebo pohybového senzoru, který se po 30 vteřinách po posledním registrovaném pohybu vypne. Tato vymoženost je vhodná do tmavých místností nebo šaten, kde nejsou okna a kde je třeba přidat osvětlení. Výhodou je, že tyč lze zkrátit na míru. (Hettich)

Náš útulný bytDoporučujeme další tematické články, které řeší aspekt uspořádání a úspory místa:

- Jak si uspořádat skříň na míru aneb kam s šestnácti tisíci bot?
- Jak si správně uspořádat bydlení
- Pořádek v kuchyni
- Přehled a pořádek

Reklama
Reklama

Související články

Jak správně čistit nábytek, aby zůstal i nadále lesklý?

21.01.2019 | Úložné prostory

Lesklý nábytek je krásný, moderní a stylový. Bohužel pro nás je ale také náročnější na údržbu. Pokud použijeme špatný čisticí prostředek, nebo… Celý článek

Nejlepší řešení pro ložnici

26.07.2017 | Úložné prostory

Mnoho z nás se docela často setkává s problémem, jak efektivně, prakticky a zároveň přehledně uložit všechno oblečení, ložní prádlo, ručníky a mnoho… Celý článek

Kde uchovávat fotografie, dokumenty a časopisy

28.01.2017 | Úložné prostory

Všichni doma uchováváme různé dokumenty – například stará vysvědčení či diplomy z mladých let, doklady, účtenky kvůli záruce, smlouvy, fotografie,… Celý článek

Nestačí vám skříň? Udělejte čistku šatníku. Zjistěte, čeho se zbavit a proč!

22.09.2016 | Úložné prostory

Většina z nás má v šatníku mnohem víc věcí, než kolik zvládne unosit. A přitom neustále kupujeme další a další. Nevyhazujte za hadříky, které… Celý článek

Reklama
Reklama