Reklama

Dlažba DITON – správná pokládka, základ životnosti venkovní dlažby

3.8.2010 | PR článek | Rubrika - Zahrada

Dlažba DITON – správná pokládka, základ životnosti venkovní dlažby

Zámková dlažba je dnes vyráběna v mnoha barevných a rozměrových variantách. Dlažba se dnes liší i různými typy povrchů, prostě se dnes betonová dlažba stává čím dál tím populárnější a její využití roste z roku na rok. Pomalu nastává konec rozpraskaným a rozřezaným asfaltovým chodníkům, a na jejich místo se dnes do popředí dostává právě dlažba. Venkovní dlažba je prostě praktičtější a hezčí variantou asfaltu.

Ponechejme v tuto chvíli stranou bohatost barevné škály, jež venkovní dlažba dnes nabízí a jež má společnost DITON (jeden z předních výrobců venkovní dlažby a prvků zahradní architektury) v sortimentu a zaměřme se na technickou stránku dlažby.

Betonová dlažba DITON má oproti asfaltovému povrchu, pokud vynecháme i rozebíratelnost pokládky, zcela jasnou výhodu. Tou výhodou je propustnost vody, jež zámková dlažba umožňuje, do okolí a tím šetrnost k okolní zeleni. Z asfaltového povrchu musí vodu odvádět kanalizační systém v podloží. Tím voda odtéká pryč (většinou do čističek odpadních vod) a okolí takové plochy rychle vysychá. Betonová dlažba DITON vodu naopak propouští do podloží a tím na povrchu nevznikají louže a voda je dodávána zeminou do okolní zeleně.
Venkovní dlažba DITON je vyráběna s důrazem na ekologicky šetrný postup výroby. Dlažba DITON je vyráběna ze surovin, jež jsou přírodního původu a tím nejmodernějším způsobem a na moderních strojích s minimálním dopadem na životní prostředí.
Dlažba společnosti DITON se dle parametrů jednotlivého druhu dlažby dá použít prakticky na každý povrch, kde chceme dosáhnout jak vysoké pevnosti povrchu, tak i příjemného vzhledu. Dlažba je mrazuvzdorná, odolná proti požáru, díky moderní výrobě je vyráběna s vysokou rozměrovou přesností, která usnadní její pokládku.
Jak se ovšem zámková dlažba pokládá? Správný postup je nutný k tomu aby Vám dlažba vydržela i desetiletí.

Jak pokládat dlažbu DITON

Podloží

Mezi nejdůležitější fáze pokládky patří správné provedení podkladových vrstev, jen tak dokážeme vyrobit kvalitní zpevněnou plochu, jež nám jako venkovní dlažba bude sloužit spousty dalších let. Ani ta nejlepší dlažba ze sortimentu společnosti DITON nezmírní nedostatky v podloží. Je třeba brát v patrnosti, že složení jednotlivých podkladových vrstev je vždy závislé na geologických podmínkách a předpokládaných budoucích zatížení, jež musí zámková dlažba snést. Jiné podloží bude pro pochozí chodník a zcela jiné pro velké zatížení průmyslových ploch.

Před zahájením prací souvisejících s pokládkou, jež betonová dlažba vyžaduje, provedeme ztržení zemní pláně ve spádu budoucí plochy a její dokonalé zhutnění.

Nejvhodnějším materiálem na přípravu podkladových vrstev je drcené kamenivo jednotlivých frakcí 32-63mm, 16-32mm a 8-16mm. Velmi důležité je jejich správné a důkladné zhutnění. Jednotlivé vrstvy hutníme zvlášť, případně po jejich částech o tloušťce 10 -15cm. Nesmíme zapomenout, že podkladové vrstvy se provádějí ve spádu budoucí podkladové vrstvy.

Tab: Orientační složení podkladových vrstev při pokládce dlažby DITON - pro zvětšení klikněte na tabulku

Ukládací lóže

Na zhotovení ukládací vrstvy tloušťky 50 mm, jež zámková dlažba potřebuje, použijeme drcené kamenivo frakce 4–8 mm, které stejnosměrně urovnáme na vyspádované a řádně zhutněné podkladové vrstvy. Tuto vrstvu už nehutníme! Dřevenou či ocelovou latí kamenivo stáhneme s max. přesností na požadovanou výšku. Spád plochy min. 2% v podélném i příčném směru. Při stanovení potřebné výšky, musíme brát v úvahu budoucí pokles celé plochy o cca 8 mm v důsledku konečného zhutnění. Až na malé výjimky není žádoucí klást dlažební kameny do betonové lože, kde betonová dlažba nedokáže dále pracovat.

Venkovní dlažba – Pokládka

Vlastní pokládka se provádí v celé šíři mezi obrubníky či do prostoru, který si vytyčíme vyměřovacími provázky. Při pokládce je nutné postupovat proti spádu dlážděné plochy. Dlažební kameny se kladou ve směru od sebe tak, že je do poležené dlažby možno ihned stoupat. Je nutné si ovšem dávat pozor, abychom nevstoupili do připravené ukládací vrstvy. Venkovní dlažba se klade na sraz. Spáry, jež je nutné zachovat, dlažba DITON již má vymezeny distančníky z výroby. Při pokládce je nutné dbát na rovnoměrné linie spárování.
Pro dosažení skvělého vzhledu, jež dlažba umí poskytnout, doporučujeme vždy odebírat kameny z více palet najednou, předejde se tak případným dočasným barevným kontrastům na vydlážděné ploše a výsledek pak bude vypadat kompaktněji.

Hutnění

Nově vydlážděnou plocha hutníme dvakrát vibrační deskou s pryžovou ochranou. Poprvé hutníme po položení dlažby, podruhé po prvním zapískování. Před hutněním je nutné plochu důkladně zamést, abychom se vyvarovali případného poškození dlažby DITON. Hutněním se srovnají případné výškové výrobní tolerance jednotlivých dlaždic.

Zapískování

Zapískování spár provádíme dvakrát a to křemičitým pískem frakce 0–2 mm, vždy po zhutnění plochy vibrační deskou. Pozor na písky s velkým podílem hlinitých částic. Do konečného a úplného zapískování nezatěžujte dlažbu na maximum.
Finálním zapískováním je dlažba připravena k užívání.

Ač se postup pokládky může zdát složitý, není tomu tak. Nezapomeňte ovšem, že pokud Vám má venkovní dlažba vydržet celá desetiletí, je nutné ji položit opravdu precizně.

Jako všude i zde platí, že z nekvalitního vstupního materiálu kvalitní výrobek nevyrobíte. Je tedy nutné při nákupu dlažby přihlédnout k nabídce a historii firmy. Kupříkladu dlažba společnosti DITON s.r.o. je jedna z nejkvalitnějších dlažeb na našem trhu. Je to dáno moderními technologiemi, přísnou kontrolou kvality, dodržováním vstupních, mezioperačních a výstupních kontrol a technologických postupů při výrobě.

Odborníky ze společnosti DITON jsme byli pozváni na prohlídku jednoho z jejich výrobních závodů a mezi řečí nám představili jejich sortiment, který je opravdu úctyhodný. Do výrobního programu společnosti patří nejen dlažba, ale i palisády, obrubníky, zatravňovací tvárnice, svahové tvárnice, ploty, ztracené bednění, kanalizační program. Nutno podotknout, že vše je vyráběno s největší péči a za dohledu kontrolorů kvality.

Související články

Nápady pro malou zahradu

Nápady pro malou zahradu

20.8.2010 | Redakce | Zahrada

Mnoho lidí vlastní jen malou zahradu, ale rádi by ji maximálně využili jako zahradu odpočinkovou, okrasnou i užitkovou. V takovém případě je potřeba m... Celý článek

Zahradní a venkovní svítidla Ecomoods a Ledino

Zahradní a venkovní svítidla Ecomoods a Ledino

26.7.2010 | PR článek | Zahrada

Venkovní a zahradní svítidla můžeme vidět nejen v ulicích a parcích či jakýchkoliv veřejných prostorách, ale také samozřejmě u všech rodinných či rekr... Celý článek

Krása a elegance živého plotu

Krása a elegance živého plotu

29.7.2010 | Redakce | Zahrada

Jste-li milovníci přírodního vzhledu vaší zahrady, určitě využijte k oplocení stálozelené keře. Živý plot plnohodnotně nahradí ploty dřevěné nebo drát... Celý článek

Ani kapka nazmar

Ani kapka nazmar

2.7.2010 | Redakce | Zahrada

Budování zahrady je vždy během na dlouhou trať, který vyžaduje vytrvalost a pečlivost. K péči o zahradu jednoznačně patří také zavlažování. Některé ro... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii