Reklama

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Dětský pokoj

20.07.2010 | Zuzana Jančušková - interior designer | Rubrika - Dětské pokoje

Odkud začít, abychom svému potomkovi vytvořili v pokojíčku ty nejlepší podmínky k jeho pozitivnímu rozvoji? Každé dítě je jedinečné a bude to jeho teritorium, ve kterém se v první řadě musí cítit bezpečně a příjemně. Musíme zohlednit jestli bude pokoj obývat holčička či chlapec, jak je dítě staré a zda bude v pokoji samo nebo se sourozencem a spoustu dalších více nebo méně důležitých vstupních podmínek.

Inspirace od Zuzany Jančuškové: Dětský pokoj
Reklama

Všeobecná pravidla pro ideální variantu.
Vezměme v úvahu, ze pokoj obývá jedno dítě, místnost má standardní rozměr, dostatek denního světla a zajištěno je - odvetrávání i odhlučnění. Před začátkem zařizování je nutné si ujasnit, na jak dlouho má nábytek sloužit. Můžeme navrhnout vybavení na míru dítěte, tomu se ale s věkem zcela mění potřeby.
Raději doporučuji vymyslet takové zařízení, které bude s dítetem růst. Nemyslím tím jen pracovní stůl, u kterého můžeme zvýšit podnožíi a zvětšit pracovní desku. Mohou to být i skříně s neutrálním základem, které pomocí speciálních fólií oživíme (obr.1) . Zvolit lze dětské i teenagerské motivy (obr.2). Výhodou je, že je snadno odstraníme a nalepíme jiné. Se zařízením úzce souvisí i finanční rozpočet. Počáteční investice může být o něco vyšší, ale pokud se zařízení navrhne tak, že se v budoucnu nebude měnit, pak je náklad odůvodněný. Obecne se navrhujě v dětském pokoji zóna na hraní, učení a spaní. Podle velikosti a tvaru místnosti se pak volí jednotlivé kusy nábytku, přičemž platí pravidlo, že stůl má být u okna a postel má mít takové místo, odkud má dítě přehled o celém prostoru (obr.3). Tehdy se cítí naprosto bezpečně. Chybět nesmí ani kvalitní osvětlení, plánujeme centrální svělo, jehož úkolem je osvětlit celou místnost, doplnková svítidla, kam řadíme světlo pracovní i na čtení a lampy, ktere vytvářejí pocit bezpečí. Zajistit musíme samozřejmě dostatek úložných prostor, nejen na oblečení, ale zejména na hračky a hry. Ideální jsou vestavěné skříně, vhod přijdou i plastové boxy, do kterých dítě hračky jednoduše uklidí a také si je odtud snadno vezme.

Nepodcenit kvalitu.
Důraz klademe na kvalitní materialy a design, který poskytuje ergonomicky správné držení těla. Dítěti rozhodně dopřejme vhodnou matraci včetně roštu. Správnou volbu raději konzultujme v některém ze studií specializovaných na zdravý spánek. K pracovnímu stolu a následně k PC bychom dítěti měli pořídit kvalitní výškově nastavitelnou židli. Dále je důležitý materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Nabytek z dřevotřísky obsahuje škodlivý formaldehyd, který proniká do vzduchu – je dobré vyžádat si od výrobce nábytku certifikaci s uvedeným povoleným množstvím formaldehydu dle podmínek EU. Jako základ je vhodná MDF deska či prekližka. Proti povrchovému zničení je odolný polyrey a resopal – lamináty velké škály barev a dekoru běžně používané např. na kuchyňské pracovné desky.

Těm nejmenším.
Vlastní pokoj dítě získává zpravidla ve dvou letech. V tomto období zařizujeme podle jiných pravidel, než uplatníme u školáku a studentů. Chceme-li svým potomkům v tomto věku vytvořit dětské království, pak řešme pokoj podle pohlaví a zálib dítěte. Může to být pokoj pirátů, princezny a nejrůznějších pohádkových postav. Nezapomínejme, že už skrze svůj pokoj může dítě objevovat svět, ať už to je třeba zvířatkami na zdi, fototapetou s přírodním motivem, vytvořením oblohy se skutečnými souhvězdími a podobně (obr. 4 a 5).
Malé dítě může mít pokoj zařízený sebelépe ale v momentě, kdy zde budou nebezpečné prvky, stává se pro něj nevhodným. Samozřejostí jsou krytky do elektrických zásuvek, zarážky na okna a balkonové dveře, minimum ostrých hran a koberce s protiskluzovou podložkou. Vhodné jsou celočalouněné povrchy (i u postele). Vyhnout bychom se měli jedovatým rostlinám. Doporučená zeleň je dracena, aloe vera, fikus benjamin – rostliny, které snižují obsah formaldehydu nebo azalka a bananovník, které zvyšují vlhkost vzduchu. Zaujal Vás článek od Zuzany Jančuškové? Přečtěte si o dalších inspiracích v předchozím článku s názvem Světlo propouštějící materiály

_________________________________________________________________________________

Ing. Zuzana Jančušková
interior designer
www.zuzanajancuskova.eu

2002 ... dokončené studium na Technické univerzitě Zvolen, obor Průmyslový design nábytku a interiérová tvorba.
2003 - 2009 ... spolupráce se společností de.fakto jako interior designer a vedoucí showrooomu. V průběhu tohoto období komerční realizace, síť fitnesscenter B.B.C., interiéry společných prostor společnosti UNILEVER, spolupráce s Corinthia Towers Hotel, dále interiéry rodinných domů a bytů v Čechách , Praze a Londýně.
2008 ... účast na workshopu společnosti Lago v Itálii .
2009 ... počátek samostatné činnosti. Komerční realizace restaurace Mr.Clou v Brně, designový obchod Polopapelo v Praze, spolupráce se společností Corsé v oblasti výstavnictví, realizace interiérů rodinných domů a bytů v Praze a na Slovensku.
2009 – 2010 ... spolupráce pro Prima TV v pořadu Jak se staví sen.

„Při navrhování se opírám o intuici, ergonomii a hravost. Výsledkem mají být dispozičně logické a barevně výrazné prostory. U komerčních interiérů kladu důraz na upoutání pozornosti cílové skupiny požadovaným směrem, zatímco u privátních interiérů se zaměřuji na zprostředkování pocitu domova a pohodlí“.
Prohlédněte si další články na téma inspirace skříní:

- Decentní proměna – renovace skříně
- Inspirace interiéru z Bydlení u rybníka
- Inspirace pro skříně do jednotlivých místností

Reklama
Reklama

Související články

Jak vybavit byt, v němž za chvíli bude i miminko?

07.02.2019 | Dětské pokoje

Miminko, to nejsou jen radosti, ale i starosti. Kromě těch, které se týkají přímo vašeho drobečka, jsou to i ty, které se zaměřují na vaše bydlení. K… Celý článek

Dětská postýlka v hlavní roli

12.11.2018 | Dětské pokoje

Malá miminka prospí zezačátku svého života velké množství času. U novorozeňat je to i celých 16 hodin za den. U starších miminek je to méně, ale… Celý článek

33 rad a tipů, jak zařídit pokoj pro děti

18.10.2018 | Dětské pokoje

Máte doma ratolesti nebo teprve čekáte přírůstek? Přemýšlíte jak jim zařídit dokonalý dětský pokojík, kam se vlezou postýlky, stolky či prostor pro… Celý článek

Jak zařídit pokoj pro miminko: 6 zásad, kterých byste se měli držet!

24.09.2018 | Dětské pokoje

Připravit se na příchod nového člena rodiny je pravá věda. A nejinak je tomu u zařizování pokoje pro miminko. Pokud má být nejen místem, kde miminko… Celý článek

Reklama
Reklama